Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 13-01-11, 22:40   #21 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Χε χε τα είπε όλα ο Πλάτων, για να δω αν έχω εγώ καμιά τσοντίτσα...

1866: γεννιέται στην Αλεξανδρούπολη της Αρμενίας ο Γεώργιος Ιβάνοβιτς Γκουρντίεφ, ελληνοαρμενικής καταγωγής, διάσημος μυστικιστής της εποχής του, που ισχυριζόταν, πως γεννήθηκε ακριβώς τα μεσάνυχτα της παραμονής Πρωτοχρονιάς (σύμφωνα με το ιουλιανό ημερολόγιο).
Δεν ήταν αόριστα "Ελληνοαρμενικής καταγωγής". Ο μπαμπάς του ήταν Έλληνας, η μαμά Αρμένισσα. Και ο Γκουρτζίεφ ήταν και μουσικός. Δεν ξέρω πόση από τη μουσική που αποδίδεται σ' αυτόν ήταν δική του και πόση του συνθέτη με τον οποίο συνεργαζόταν, πάντως υπάρχει. Τη βαριέμαι, για να είμαι ειλικρινής. Έχω ένα CD Γκουρτζίεφ - Τσαμπρόπουλος, και παλιά ένας συγκάτοικος είχε ένα LP του, τότε πρωτοάκουσα το όνομα και τη μουσική του.

1898: ο Εμίλ Ζολά συγγράφει το περίφημο "Κατηγορώ" σχετικά με την "Υπόθεση Ντρέιφους".
Παρατήρηση: ...Πρώτον, ... δεύτερον,

και τρίτον, δεν γράφτηκε, φυσικά, σε μια μέρα.

1928: τοποθετούνται σε σπίτια στη Νέα Υόρκη οι πρώτοι πειραματικοί τηλεοπτικοί δέκτες ενώ η General Electric παρουσιάζει το πρώτο
Σήμερα "τοποθετήθηκαν" όλοι και ταυτόχρονα έγινε και η πρώτη εκπομπή? Γυρνάγανε από σπίτι σε σπίτι κάποιοι και τοποθετούσαν πειραματικούς δέκτες την ίδια μέρα που θα έκανε τις δοκιμές της η GE?

1972: ψηφίζεται ο νόμος σύμφωνα με τον οποίο μια γυναίκα μπορεί να γίνει επαγγελματίας διαιτητής του μπέιζμπολ.

Συμμερίζομαι την Πλατωνική γνώμη σχετικά με τη σπουδαιότητα του γεγονότος. Αλλά εκτός από αυτό, ούτε υπήρχε νόμος που απαγόρευε στις γυναίκες να διαιτητεύουν, ούτε σήμερα ψηφίστηκε ο αντίθετός του. Απλώς μια γυναίκα είχε προσφύγει στα δικαστήρια γιατί δεν υπήρχαν διαιτητίνες και σήμερα κέρδισε τη δίκη: "January 13 - Bernice Gera wins a discrimination suit against organized baseball, opening the door for her to become the first female umpire in professional baseball."

1974: ο Σεραφείμ, μητροπολίτης Ιωαννίνων, εκλέγεται Αρχιεπίσκοπος Αθηνών.
Εκλέχτηκε όσο είχε εκλεγεί και ο προκάτοχός του ο Ιερώνυμος, του οποίου τα γαλόνια είχε πριν λίγο ξηλώσει η καινούρια χούντα Ιωαννίδη - Γκιζίκη. Απλώς οι δεσποτάδες πειθήνια υπάκουσαν στις εντολές των δικτατόρων, διότι μόνο νταηλίκια εκ του ασφαλούς ξέρουν να κάνουν. Όπως ψήφισαν τον Ιερώνυμο όταν τους διάταξε η πρώτη χούντα έτσι ψήφισαν τον Σεραφείμ όταν τους διάταξε η δεύτερη. Ο Σεραφείμ άλλωστε, καίτοι απλώς μητροπολίτης Ιωαννίνων, είχε ορκίσει τον Γκιζίκη και την "κυβέρνηση" Ανδρουτσόπουλου. Δικός τους άνθρωπος. Να μην τον ανταμείψουν μ' ένα θρονάκι?

1983: κινδυνεύει με κατάρρευση ο ναός του Επικούρειου Απόλλωνα στην Ολυμπία, στην αρχαία τοποθεσία Βάσσες.
Παρατήρηση: Προφανώς ο ναός κινδύνευσε μόνο στις 13 Ιανουαρίου του 1983. Τις υπόλοιπες μέρες και χρόνια δεν κινδύνευσε καθόλου!

Και τι θα πει "αρχαία τοποθεσία"? Η τοποθεσία δεν υπάρχει σήμερα, μας τελείωσε? Το όνομα είναι αρχαίο, η τοποθεσία υπήρχε και υπάρχει.

1997: στο κέντρο της Αθήνας ανακαλύπτεται το αρχαίο Λύκειο, που δίδαξε ο Αριστοτέλης.
Έτσι που το γράφει δεν καταλαβαίνετε ότι υπήρχε κάποιο σχολείο, κάτι σαν το Βαρβάκειο π.χ., και ο λυκειάρχης είχε προσλάβει τον Αριστοτέλη για καθηγητή?

Ο Αριστοτέλης ίδρυσε τη φιλοσοφική σχολή που ονομάστηκε "Περιπατητική" διότι κάνανε μάθημα βολτάροντας στους κήπους του Λυκείου. Το Λύκειο ήταν ένα δημόσιο γυμνάσιο (χε χε λίγο ανάποδο δεν μοιάζει αυτό?) και τόπος συνάθροισης αργόσχολων αρχαίων και βαφτίστηκε έτσι από το ναό του Λυκείου Απόλλωνος που ήταν εκεί δίπλα. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι τα ερείπια που ανακαλύφθηκαν και ποιας εποχής, μια που η Περιπατητική σχολή συνέχισε να υπάρχει και μετά την περίοδο του Αριστοτέλη.

Είναι βέβαια πολυτέλεια να περιμένει κανείς από το συντάκτη μας να γράψει το σωστότερο "ΟΠΟΥ" δίδαξε ο Αριστοτέλης από το "που", το οποίο μπορεί να σημαίνει και ότι το Λύκειο ήταν μαθητής του Αριστοτέλη. Ναι, ξέρω ότι συχνά χρησιμοποιούμε "που" αντί για "όπου" εδικά στον (χαλαρότερο) προφορικό λόγο, κι εγώ το κάνω, αλλά ένας επαγγελματίας γραφιάς (τρομάρα του) θα έπρεπε να είναι περισσότερο προσεκτικός. Ναι, ξαναξέρω, ζητάω ορθογραφία από της μυλωνούς τον κώλο, εδώ δεν ξέρει να ξεχωρίζει Δύση από Νότο και βάζει κόμματα στις πιο άσχετες θέσεις, τη διαφορά όπου και που περιμένω να προσέχει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Egw : 13-01-11 στις 22:47.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση