Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 06-12-07, 07:57   #4 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Έπεσες στην περίπτωση καθώς έχω προγραμματίσει επίσκεψη στο Παρίσι τον Μάιο για να παρευρεθώ στη συναυλία της Kylie Minogue.
Αλλά μιας και έχω πάει στο Παρίσι πολλές φορές σου συνιστώ:

1. Να δεις τον Πύργο του Άιφελ
2. Την Παναγία των Παρισίων (η είσοδος στην εκκλησία είναι δωρεάν)
3. Το Μουσείο του Λούβρου (κατά προτίμηση Κυριακή που το εισιτήριο είναι στη μισή τιμή). Επειδή, όμως, είναι τεράστιο σε μέγεθος δώσε προτεραιότητα στις ελληνικές και αιγυπτιακές αρχαιότητες και μετά δες τη ''Μόνα Λίζα''. Αν έχετε ακόμα κουράγιο (που δεν νομίζω) τότε μπορείτε να επισκεφθείτε και το υπόλοιπο Μουσείο (αν και θες μια εβδομάδα για να το γυρίσεις ολόκληρο).
4. Την Αψίδα του Θριάμβου και ένα περπάτημα κατά μήκος της Champs Elysees (όλα τα καλά μαγαζιά είναι εκεί κι αφού θα πας με την κοπέλα σου μάλλον εννοείται...).
5. Βερσαλλίες. Είναι έξω από το Παρίσι αλλά όσο να'ναι αξίζει.
6. Για φαγητό και ωραία βόλτα μπορείς να πας στο Bercy Village (σταθμός μετρό Bercy).
7. Επίσης για φαγητό ψάξε την οδό Κλερ (σταθμός μετρό Ecole Militaire - είναι κοντά στον Πύργο του Άιφελ). Είναι ένας ωραίος πεζόδρομος / γαστρονομικός παράδεισος.
8. Επίσκεψη στη Μονμάρτη.
9. Υπάρχουν και άλλα αξιοθέατα (Όπερα, Les Invalides, κ.α.) αλλά ο χρόνος θα είναι περιορισμένος για να τα δείτε όλα.
10. Τέλος πηγαίνετε για ποτό στο διάσημο Buddha Bar (έχει και φαγητό). Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό αλλά καλό είναι να πάτε σχετικά νωρίς 9:30 το βράδυ αλλιώς θα στηθείτε όρθιοι στην ουρά για να μπείτε μέσα (χώρια ότι δεν θα βρείτε και τραπέζι να καθήσετε).

Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές.
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση