Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 12-05-11, 22:57   #3 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Μια μικρή διόρθωση: Το Burlington δεν είναι η πρωτεύουσα του Βερμόντ, αν και είναι η μεγαλύτερη πόλη. Άλλωστε λίγο πιο κάτω, γράφοντας για το Montpelier, που οι βερμοντέζοι το αποκαλούν "Μοντπήλιερ", λέει "Θεωρείται η μικρότερη πρωτεύουσα πολιτείας στις ΗΠΑ".

Τι μου θύμισες τώρα... στο Montpelier έχω πάει μια φορά μόνο - δεν χρειάζεται δεύτερη, μια κοτσιλιά πόλη με τα κυβερνητικά κτήρια να αποτελούν τα μόνα αξιοθέατα. Αλλά στο Burlington έχω πάει πάρα πολλές φορές, ήταν λιγότερο από 3 ώρες από το μέρος που έμενα και ωραία διαδρομή. Ενώ είναι τόσο μικρή πόλη (το Κωλοχώρι είναι πολύ μεγαλύτερο) είναι (ήταν? Έχω να πάω καμια 15αριά χρόνια) πολύ πολιτισμένο και έχεις την εντύπωση ότι είσαι σε πολύ μεγάλη πόλη. Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές πόλεις των οποίων ο κεντρικότερος εμπορικός δρόμος είναι πεζόδρομος και σφύζει από ζωή μέχρι αργά τη νύχτα, ενώ σε διάφορα σημεία υπάρχουν πλανόδιοι οργανοπαίχτες που παίζουν για το κέφι τους - ένας έπαιζε σαντούρι, και εννοώ πραγματικό σαντούρι, όχι ζίθερ και άλλα δυτικά παρόμοια. Άλλωστε ήταν η μοναδική πόλη των ΗΠΑ που είχε για χρόνια σοσιαλιστή δήμαρχο, ο οποίος αργότερα εκλέχτηκε και μέλος της Βουλής των αντιπροσώπων (έναν βγάζει το Βερμόντ) - ο μοναδικός σοσιαλιστής βουλευτής. Στο πανεπιστήμιο είχα δει αφίσσες που κατάγγελαν τη CIA η οποία είχε πάει να στρατολογήσει φοιτητές - στο πανεπιστήμιο που φοιτούσα την καλωσόριζαν.

Όταν στο μεγαλύτερο μέρος της αμερικής δεν ήξεραν άλλο είδος καφέ από το φιλτραριστό και το στιγμιαίο, στο Μπέρλινγκτον έβρισκες παντού και τα εσπ΄ρεσσο σου και τα καπουτσίνο σου.

Γενικά θεωρείται μια από τις καλύτερες πόλεις να ζει κανείς. Πολύ θα ήθελα να ξαναπήγαινα, αλλά είναι μακρυά από εδώ.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση