Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 22-09-06, 00:55   #22 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

-"Λοιπόν κύριοι και κυρίες" λέει ο Σερ Λοκ Ολμς Μυροβόλος ρουφώντας δύο γενναιόδωρες τζούρες από την πίπα του.
"Ο φόνος από ότι μου λένε τα όργανα, έγινε γύρω στις 7 το απόγευμα. Έχει νυχτώσει και βρίσκομαι εδώ. Δεν έχω λοιπόν καμία όρεξη για πολλές κουβέντες. Πείτε μου ποιοι βρίσκονταν κοντά στον τόπο του εγκλήματος την ώρα του φόνου; Ας ξεκινήσουμε από εσάς μαντάμ που βρήκατε και το πτώμα."
Ο Σερ Λοκ Όλμς Μυροβόλος απευθύνεται στην Κρίστι αλλά το βλέμμα του στέκεται στην πίπα του.

-Τι να σας πω. Εγώ βρισκόμουν κοντά στην εξώπορτα όταν ξαφνικά άκουσα τους πυροβολισμούς. Τρόμαξα και πάγωσα προς στιγμή δεν κατάλαβα τι συνέβη και αμέσως μετά διέσχισα το χολ και έτρεξα στο καθιστικό να βρω τον Αντώνιο να τον αγκαλιάσω και να μου πει τι ακούστηκε έτσι! Αλλά τον είδα πεσμένο στο πάτωμα με αίματα και σοκαρίστηκα!

-Μμμμ μάλιστα. Και η κουβερνάντα σας πού βρισκόταν εκείνη την στιγμή; Ο Σερ Λόκ Όλμς πλησιάζει την Ροζάννα και εκπνέει ένα συννεφάκι καπνό στο πρόσωπό της.

-Εγώ σερ βρισκόμουν επάνω στο δωμάτιό μου και ετοιμαζόμουν να κατέβω για να τελειώσω τις οικιακές δουλειές μου, όταν άκουσα τους πυροβολισμούς! Μετά έτρεξα και βρήκα την κυρία μου να κοιτάζει τον Αντώνιο σοκαρισμένη!

-Ποιοι άλλοι βρίσκονταν στην οικία ή κοντά σε αυτήν δεσποινίς Ροζάννα;

-Ο Νίδις είναι ο φροντιστής πισίνας και βρισκόταν στην πίσω αυλή όπου και καθάριζε την πισίνα. Είναι τεράστια πισίνα και δουλεύει μέχρι να βραδιάσει.

Ο Σερ Λόκ Όλμς πλησιάζει την Κρίστι ξανά.
-Ο αδερφός σας ο Σοραβέρος πού βρισκόταν εκείνη την στιγμή λαίδη μου;

-Βρισκόταν σε ένα μπαράκι εδώ πιο κάτω και έπινε ουίσκι ως είθισται καθημερινώς.

Ο Σερ πλησιάζει τον Σταύρο ντε λα Σοραβέρο. Ο Πέτ Λοκ Ολμς Φοίβος κάνει ένα κοφτό γάβγισμα.
-ΧΜΜμμμμμμ... Αποπνικτική ουισκίλα μου μυρίζει εδώ. Προφανώς η λαίδη Κρίστι θα έχει δίκαιο για εσάς.

-Μάλιστα, λέει ο Σοραβέρος. Βρισκόμουν στο μπαράκι του Τσάρλι εδώ πιο κάτω. Μπορεί να σας το επιβεβαιώσει ο ίδιος ο μπάρμαν καθώς και οι θαμώνες. Τελείωνα το δεύτερο μπουκάλι ουίσκι όταν με πήρε τηλέφωνο η αδερφή μου και μου είπε το δυσάρεστο γεγονός!

-Ας είναι λοιπόν! Συνεχίζουμε αύριο. Περιμένετε να ρίξω μία ματιά μέσα και θα σας καληνυχτίσω. Οι αστυνομικοί θα μείνουν εδώ όλο το βράδυ να συνεχίσουν τις έρευνες.

Ο Σερ Λόκ Όλμς Μυροβόλος με τον σκύλο στο ένα χέρι και την πίπα στο άλλο μπήκε μέσα στον χώρο του εγκλήματος. Στο πάτωμα δίπλα από την πόρτα του δωματίου υπήρχαν οι κάλυκες του όπλου σημειωμένες από τους άντρες την σήμανσης. Το περίγραμμα από κιμωλία όπου ήταν ο Αντώνιο βρισκόταν σχεδόν στο κέντρο του δωματίου. Τα παράθυρα ήταν κλειδωμένα και δεν φαινόταν σημάδια διάρρηξης. Ο Σερ Λόκ Όλμς Μυροβόλος κατευθύνθηκε προς το πίσω μέρος της έπαυλης στον χώρο όπου ήταν η κουζίνα. Εκεί οι αστυνομικοί του έδειξαν στην πόρτα της κουζίνας που ήταν μισάνοιχτη και στο τζάμι της είχε σοβαρές ρωγμές πιθανόν λόγο κάποιου δυνατού χτυπήματος. Ο Σερ Μυροβόλος παρατήρησε πως έξω από την κουζίνα ήταν ι πίσω αυλή. Από εδώ φαινόταν η τεράστια πισίνα...

-------------(συνεχίζεται)

ΜΗΝΥΜΑ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ: Προσέξτε το επεισόδιο που μόλις διαβάσατε καθώς επίσης και τα επόμενα. ΕΣΕΙΣ είστε αυτοί που θα μπείτε στο μυαλό του Σερ Λόκ Όλμς Μυροβόλου και θα αποκαλύψετε ΠΟΙΟΣ ή ΠΟΙΑ είναι Ο ή Η δολοφόνος του Αντώνιο!
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση