KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 09-12-06, 19:21   #1 Αρχή
kako_paidi®
Είμαι μητέρας!!!!
 
Το avatar του χρήστη kako_paidi®
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Ο χρόνος!

Τι είναι τελικά ο χρόνος και πως αυτός μας επηρεάζει?

Ο χρόνος είναι κάτι που όλοι φοβόμαστε, όταν περνάει γρήγορα, είτε μακροπρόθεσμα γιατί αυτό μας οδηγεί προς τα γηρατειά και κατα συνέπεια στον θάνατο, είτε βραχυπρόθεσμα, γιατί το περασμά του δηλώνει το τέλος κάποιας διορίας που έχουμε, για μια δουλειά, για ένα δάνειο, για ένα παιχνίδι.

Και όμως έχω παρατηρήσει, ότι όσο φοβόμαστε το πέρασμα του χρόνου, άλλο τόσο προσπαθούμε, να "σκοτώσουμε" τον χρόνο μας και να περάσει όσο πιο γρήγορα και "ακούσια" γίνεται.

Γι αυτόν τον λόγο εφεύραμε την τηλεόραση, τα DVD, τα Video-games, τα περιοδικά, και χίλια δυο άλλα....ακόμα και τα βιβλία (με εξαίρεση ίσως, αυτά, που σου προσφέρουν κάποιες γνώσεις).

Ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Τελικά μήπως εμείς οι άνθρωποι, είμαστε εντελώς παράλογοι?

Τελικά είναι καλό που υπάρχει ή απλά είναι ακόμα ένα "δημιούργημα" του ανθρώπου, για να κάνει την ζωή του ακόμα πιο δύσκολη?

Ο χρόνος σαν χρόνος, πάντοτε υπήρχε, δηλαδή η μετάβαση από την αρχή στο τέλος. Είτε αυτό αντιστοιχεί σε κάτι άψυχο, είτε σε κάτι έμψυχο.

Εγώ μιλάω για την "απεικόνηση" και την "συνειδητή αίσθηση" του χρόνου, που δημιούργησε ο άνθρωπος, στην μορφή που όλοι γνωρίζουμε δηλαδή.... σε δεπτερόλεπτα, λεπτά, ώρες, ημέρες, εβδομάδες, μήνες, χρόνια... κ.τ.λ.

Μήπως τελικά αν δεν "υπήρχε ο χρόνος, η ζωή μας θα ήταν καλύτερη?
__________________











 click to show


ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ οδοντίατρος
Ο χρήστης kako_paidi® δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.