KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ > [ΕΝΤόΣ] Σπίτι μου, σπιτάκι μου!!

[ΕΝΤόΣ] Σπίτι μου, σπιτάκι μου!! DVD, TV, επιτραπέζια, κηπουρική, διατροφή, σπιτικές συνήθειες και γενικά ό,τι γεμίζει τις ώρες μας στο σπίτι

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-12-08, 09:38   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Cool Internet τσέπης

Όλοι λίγο-πολύ θα θέλαμε να μπορούμε να σερφάρουμε στο Ίντερνετ, όπου κι αν βρισκόμαστε, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, κάτι τέτοιο όμως δεν είναι εύκολο, καθώς χρειάζεται να έχουμε μαζί μας έναν υπολογιστή. Ευτυχώς, το τελευταίο διάστημα, όλο και περισσότερες φορητές συσκευές προσφέρουν τη δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης στο Διαδίκτυο μέσω WiFi και διαθέτουν χρηστικούς browsers για περιήγηση σε όλες τις ιστοσελίδες. Το γεγονός αυτό επιτρέπει σε κάθε χρήστη να είναι συνεχώς online, είτε για να έχει πληροφόρηση για τα θέματα που τον ενδιαφέρουν είτε για να απολαμβάνει υπηρεσίες μουσικής και gaming.


Ανάμεσα στις φορητές συσκευές με σχετικές δυνατότητες, αναμφίβολα ξεχωρίζουν τα Ultra Μobile ΡCs (UΜΡC), τα οποία είναι ολοκληρωμένοι υπολογιστές σε διαστάσεις τσέπης. Με μόνη διαφορά το ότι η οθόνη τους δεν ξεπερνά τις 6-7 ίντσες διαγώνιο, τα UΜΡCs κατά τα άλλα έχουν τις ίδιες δυνατότητες με έναν κανονικό υπολογιστή, «τρέχουν» όλες τις γνωστές εφαρμογές και μεταφέρονται πολύ εύκολα.


Πολύ χρηστικά είναι επίσης τα έξυπνα κινητά τηλέφωνα, τα οποία πλέον συνδέονται εύκολα τόσο σε δίκτυα WiFi, όσο και σε 3G και ΗDSΡΑ, ενώ παράλληλα διαθέτουν πολύ καλές εκδόσεις προγραμμάτων πλοήγησης. Παράλληλα, η ενσωμάτωση οθονών αφής αρκετά μεγάλων διαστάσεων, οι οποίες περιστρέφονται αυτόματα όταν γυρίσει κανείς το κινητό, διευκολύνουν ακόμα περισσότερο την πλοήγηση στις ιστοσελίδες και προσφέρουν εργονομία.


Ενδιαφέρον είναι μάλιστα το γεγονός ότι το τελευταίο διάστημα υπάρχουν και άλλες φορητές συσκευές που προσφέρουν παρόμοιες δυνατότητες, όπως παιχνιδομηχανές, αλλά και media players. Αν και στην περίπτωση αυτή το βάρος πέφτει κυρίως στη δυνατότητα να παίζει ο κάτοχός τους διαδικτυακά παιχνίδια, παράλληλα μπορεί να επισκέπτεται τις περισσότερες σελίδες, να πραγματοποιεί αγορές από ηλεκτρονικά καταστήματα ή να «κατεβάζει» τραγούδια.



Πηγή: ΤΑ ΝΕΑ 9/12/2008
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.