KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ > Αταξίες > CiNE-SyMPOSiON

CiNE-SyMPOSiON Κινηματογραφικά έργα με την υπογραφή των ΚακώνΠαιδιών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-08-15, 17:08   #1 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή Γάμες οφ θρόουν. Επείσ.01 -Ελλάδα, το βασίλειο του Νότου-

Γάμες οφ θρόουν. Επείσ.01 -Ελλάδα, το βασίλειο του Νότου- (μίνι σειρά, σάτιρα).
ΓΑΜΕΣ ΟΦ ΘΡΟΟΥΝ. -Ελλάδα, το βασίλειο του Νότου-

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 1.

Μιά φορά κι έναν καιρό, ήταν ένα βασίλειο που το λέγανε Ελλάδα, με πρωτεύουσα την Αθήνα και βασιλιά τον Παπανδρέου Α' τον πρώτο. Ήταν ένας πολύ ισχυρός άρχοντας. Είχε τεράστια απήχηση στον λαό του και όλοι έπιναν νερό στο όνομά του. Όλα τα υπόλοιπα βασίλεια στον βορρά, στην δύση και στην ανατολή τον έτρεμαν! ...ή τουλάχιστον έτσι θεωρούσε. Ο Παπανδρέου ο Α' κρατούσε στα χέρια του την εξουσία ενός βασιλείου, όχι πολύ μεγάλου σε έκταση, αλλα τεράστιο σε φήμη και ιστορία! Οι πρόγονοι του βασιλείου αυτού είχαν την ευφυία και την τάση να ανακαλύπτουν, να εφευρίσκουν, να δημιουργούν! Επιστήμες, τέχνες, γνώσεις ανύπαρκτες. Τα πάντα με τα οποία κινείται ο κόσμος μας σήμερα, είχαν δημιουργηθεί απο τους προγόνους του βασιλείου αυτού. Αλλα υπάρχουν και πολλά ακόμη, που επρόκειτο να ανακαλυφθούν μπροστά στα μάτια σας καθώς διαβάζετε την παρακάτω ιστορία. Την ιστορία του βασιλείου του νότου. Του βασιλείου την Ελλάδος.

Το παλάτι του βασιλιά ήταν χτισμένο στην κορυφή ενός λόφου που ονομαζόταν Ακρόπολη. Πέριξ του παλατιού στους πρόποδες του λόφου σε τεράστια έκταση, ηταν χτισμένα πανέμορφα και μαεστρικά λαξευμένα πέτρινα αρχοντικά σπίτια χλιδάτα και ευρύχωρα. Εκεί κατοικούσαν οι χρισμένοι απο τον βασιλέα αυλικοί του παλατιού ήτοι κάτοικοι της Αθήνας ειδικών προνομίων που εργαζόταν στις υπηρεσίες του βασιλείου. Στα δρομάκια έβλεπες πανέμορφα καλοταισμένα άλογα με χρυσές σέλες να δέχονται το χτένισμα και την φροντίδα των αυλικών ιδιοκτητών τους. Η αγορά ήταν κατάμεστη απο εμπόρους διαφόρων φυλών, προερχόμενοι με καλούδια απο όλα τα σημεία του ορίζοντα. Ινδία, Πακιστάν, Αφρική, Αλβανία κ.α. Έβλεπες καλοντυμένες κορασίδες, με αέρινες μεταξένιες φορεσιές και επιχρυσωμένη αλυσίδα που κρατούσε δεμένο στην μέση τους πουγκί νομισμάτων της περίφημης σχεδιάστριας Κόκο-Σανέλιας και υποδήματα σανδάλια του ξακουστού οίκου Πράδιου.
Τα παιδιά των αυλικών, μεταξύ άλλων σπούδαζαν γλώσσες όπως αρχαία Ελληνικά και λατινικά. Επιστήμες όπως η ρητορική, η πολιτική, η μηχανική και η αστρονομία. Σάν κύριο χόμπυ τους είχαν την ιππασία των πολυτελών ίππων τους και την επίδηξη γνώσεων στους κύκλους γνωριμιών τους.

- Καλημέρα Επίκουρε! Ώ μα τί ωραίο άτι είναι αυτό που καβαλάς σήμερον! Καινούριο;
- Ορθώς μιλάς Αγαμημέμνωνα! Μου το αγόρασε ο πατήρ μου. Είναι πιό νέο και γρήγορο.
- Και το άλλο που κατείχες;
- Το πήρε ο πατήρ μου και το δώρισε στην θυγατέρα επειδή πέρασε στην σχολή φιλοσοφίας που δίδασκε ο Αριστοτέλης!
- Αλήθεια τί κάνει ο πατήρ σου ο Πέρδοκλος; Έχω πολλές μέρες να τον δώ. δέν περνάει πλέον απο τον πλάτανο.
- Σταμάτησε να εργάζεται ο πατήρ μου Αγαμημέμνωνα. Συνταξιοδοτήθηκε. Μετά απο είκοσι ολόκληρα χρόνια σκληρής δουλειάς στην υπηρεσία του βασιλιά, καιρός ήτανε!
- Τέτοια να ακούω. Θυμάμαι τον πατέρα σου τον φουκαριάρη να γυαλίζει τα βέλη του τόξου του Παπανδρέου Α' και τον έτρεμε η ψυχή μου. Το να είναι κάποιος γυαλιστής βέλων του βασιλιά έχει τεράστια ευθύνη παιδί μου! Εύγε και εις το επανιδείν! Τα χαίρε μου στον πατέρα σου! (κλίκ κλοκ κλίκ κλοκ κλίκ κλοκ).

Το παλάτι της Ακροπόλεως με την τεράστια και αχανή αυλή του, περιτριγυρισμένο με τις συνοικίες των αυλικών, αγκαλιάζονταν απο πελώρια τοίχη! Τα ξακουστά "Τοίχη της Ακροπόλεως". Ήταν τόσο μεγάλα και τόσο θωρακισμένα, που τίποτα δέν θα μπορούσε να τα σπάσει. Ο βασιλιάς Παπανδρέου Α' ο πρώτος, θεωρούσε αυτά τα τοίχη πολύ σημαντικά για την ασφάλεια της Ακρόπολης. Δηλαδή του παλατιού και της αυλής του. Δαπανούσε ετησίως ένα τεράστιο ποσό απο τον χρυσό της πόλης προς την συντήρησή των. Λέγεται πως για την κατασκευή των τοίχων αυτών εργάστηκαν για αιώνες ολόκληρους ακριβοπληρωμένοι πρωτομάστοροι και εργάτες απο όλο τον κόσμο και οι καλύτεροι στο είδος τους! Εργάτες απο την Αίγυπτο, απόγονοι των ξακουστών εργατών της κατασκευής των πυραμίδων. Αρχιμαστορες απόγονοι των αρχιτεκτώνων του πύργου της Βαβέλ η οποία ήταν η πρώτη ιστορική προσπάθεια παγκοσμιοποίησης και ένωσης των λαών της γής. Όλοι εργάστηκαν στα τοίχη της Ακρόπολης!

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...

σ.σ. Οι αναφορές σε πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς συμπτωματικές και επουδενή σκοπό έχουν να διασείρουν ή βλάψουν κανέναν. Τα ονόματα που χρησιμοποιήθηκαν στο κείμενο αυτό είναι προιόν της φαντασίας για τις ανάγκες του παραμυθιού αυτού.

Πηγή: http://www.yiorgos.eu/2015/08/blog-post.html?spref=fb
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-16, 14:23   #2 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

:fbebored:
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.