KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Επιστημονικά

Επιστημονικά Ουδέν καλόν αμιγές κακού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-04-07, 10:45   #11 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Συμφωνώ. Άν και πάλι υπάρχουν πρόβατα που ακολουθούν τυφλά άν όχι παπάδες, έστω κόμματα, που είναι το ίδιο και το αυτό. Αλλα αυτό είναι άλο θέμα.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-04-07, 19:33   #12 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Αχ, η αλαζονεία της νιότης... αν είσαι 45 σε θεωρούν ήδη παρελθόν και δεν μετράς Τώρα αν ο μέσος Έλληνας όντως έχει κάνει και μεταπτυχιακό θα πει ότι έχουμε γεμίσει διδακτορικά ακόμη κι αν μιλάμε για πωλητές σε λαϊκή αγορά. Δε μου φαίνεται να είναι ακριβώς έτσι. Αλλά επειδή μένω έξω από την Ελλάδα μπορεί να μην τα ξέρω καλά τα πράματα. Όταν όμως έρχομαι εκεί και περνάω κανα μήνα τη φορά βλέπω την κοινωνία να αμερικανοποιείται όλο και περισσότερο, από την ιδιωτικοποίηση των πάντων (απλώς μόδα είναι κι αυτό?) μέχρι τα ανάποδα καπελλάκια. Και έχω διαβάσει δημοσκοπήσεις που λένε ότι η νεολαία εμπιστεύεται πολύ την εκκλησία, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είναι αξιόπιστες.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-07, 02:17   #13 Αρχή
kako_paidi®
Είμαι μητέρας!!!!
 
Το avatar του χρήστη kako_paidi®
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζί με τον θείο.

Είναι δεδομένο, ότι σιγά σιγά αμερικανοποιούμαστε.

Ο αμερικάνικος τρόπος ζωής, είναι φαινομενικά ένας πιο "εύκολος" τρόπος για να ζήσει κανείς, γι αυτό τον λόγο και αντιγράφεται και αφομοιόνεται σιγά σιγά και ασυνείδητα και από τον υπόλοιπο κόσμο.
Το 90% των μέσων που χρησιμοπούμε για να περάσουμε τον ελεύθερο μας χρόνο ή τα ψώνια μας, είναι αμερικανικής προέλευσης (βλέπε ....Τηλεοπτικά προγράμματα, Ταινίες, παιχνίδια,Φαστφουντ, Εμπορικά κέντρα, Πολυκαταστήματα κ.τ.λ)
Στην δουλειά μας, ακόλουθούμε ένα αμερικάνικο στυλ, οργάνωσης/διαχείρησης ακόμα και τεχνογνωσίας.
Τα τελευταία χρόνια έχουμε δώσει μεγάλη σημασία στην εμφάνιση των "πραγμάτων και όχι στην ουσία αυτών. Πράγμα που είναι καθαρά αμερικάνικο. Η αμερική είναι η χώρα των εφέ και και της "εικόνας". Η χώρα, που μέ τα φώτα, τα στολίδια , τα χρώματα και κατασκευές που σου προκαλούν δέος, προσπαθεί να κρύψει τα προβλήματα και την δυστυχία που κρύβει μέσα της. Έτσι έχουμε γίνει και γινόμαστε και εμείς, κάνουμε τεράστιες προσπαθιες να φαινόμαστε "ωραίοι" για να καλύψουμε τα προβλήματα μας, χωρίς να κουνήσουμε το μικρό μας δαχτυλάκι, για να τα διορθώσουμε πραγματικά.


και όσο αφορά την εκπαίδευση....

Πραγματικά, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των νέων, τελειώνει πανεπηστήμιο ή ΤΕΙ, το θέμα είναι, ότι σε σύγκριση, με την εποχή των γονιών μας, τώρα το να περάσεις σε μία σχολή είναι πολύ ευκολότερο από τότε. Μέχρι πριν λίγο καιρό (ίσως και ακόμα), μπορούσες να περάσεις σε ΤΕΙ, με μέσο όρο το 3 και το 4 (με άριστα το 20), και σε πανεπηστήμιο το 10, και σε συνάρτηση του ότι δεν υπάρχει ούτε χρονικός περιορισμός (και έχεις στην διάθεση σού, απεριόριστο χρόνο για να το τελειώσεις), ούτε προόδου (για το αν περνάς μαθήματα), το να πάρεις πτυχίο είναι ότι πιο εύκολο υπάρχει, το θεωρητικά και μόνο δύσκολο είναι να μπεις σε μία σχολή, που ούτε και αυτό ισχύει.

Από την δική μου εμπειρία, αυτοί που σπουδάζαμε μαζί, είτε στο ίδιο εξάμηνο, είτε ακόμα και στα άλλα, ανάθεμα και αν το 95% (και λίγο λέω) από αυτούς που πήραν πτυχίο και μάλιστα με μεγάλο βάθμο, είχαν κατανοήσει με το ποιο ακριβώς είναι το αντικείμενο της σχολής, πόσο μάλλον, γι αυτά που διδαχθήκαν. Ίσως και εγώ να ήμουνα σαν και αυτούς αν δεν τύχαινε, να ήταν ο ΝΗΡΕΑΣ στην Χίο, με αποτέλεσμα, να έχω "επιλέξει" το επάγγελμα μου πριν την σχολή και αυτό να με κάνει να σπουδάσω "συνειδητά" και όχι απλά επειδή έτσι πρέπει.

Αν εννοείτε τώρα πως αυτή η νεολαία είναι μορφωμένη, τότε....για εμένα είμαστε στην ίδια ή και σε χειρότερη μοίρα από τους Αμερικάνους, που επειδή νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα γι αυτό και δεν υπάρχει περίπτωση να μάθουν τίποτα, γι αυτό και αν κάποιος τους πει έξυπνους και τους παινέψει, τους κάνει και ότι θέλει!!!!
__________________











 click to show


ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ οδοντίατρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kako_paidi® : 05-04-07 στις 17:51.
Ο χρήστης kako_paidi® δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-07, 10:14   #14 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Σωστά. Συμφωνώ. Ανέκαθεν αυτοί που επιλέγουμε να μας κυβερνούν είναι "Αμερικανόπαιδα" και όλοι με αμερικάνικη παιδία.

Γενικά φαινόμενο την ευρώπης είναι αυτό. Το να επηρεάζονται απο την Αμερική. Γιαυτό και η Αμερική κάνει κουμάντο σε όλα. Γιαυτό έχουμε επιλέξει να έχουμε την Αμερικη σας τον μεγάλο μας αδερφό. Καθότι είναι σψστή σε όλα και εμείς υπακούουμε και μιμούμαστε τυφλά.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-16, 14:50   #15 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Και μετά διαβάσαμε Δαρβίνο...:khg2:
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-16, 13:28   #16 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Χαααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχα!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.