KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ > [ΕΝΤόΣ] Σπίτι μου, σπιτάκι μου!!

[ΕΝΤόΣ] Σπίτι μου, σπιτάκι μου!! DVD, TV, επιτραπέζια, κηπουρική, διατροφή, σπιτικές συνήθειες και γενικά ό,τι γεμίζει τις ώρες μας στο σπίτι

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-10-06, 12:04   #1 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή Nightmares&Dreamscapes

Είδα χτες το πρώτο επεισόδιο. Πριν αρχίσει ανησύχησα μήπως χάσω το νόημα γιατί το είχα χωρίς υπότιτλους.
Το καταπληκτικό όμως ήταν ότι όλο το επεισόδιο δεν είχα ούτε ένα διάλογο. Ούτε μια ατάκα. Ήταν εντυπωσιακότατο και φυσικά μόνο στην Αμερική θα τολμούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο, έχοντας φυσικά ένα όνομα από πίσω τους.
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη c.l.sad : 20-10-06 στις 12:32.
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-06, 13:23   #2 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Yep! Εχθές βράδυ είδα το πρώτο επεισόδιο (battleground). Πραγματικά ούτε ένας διάλογος! χαχαχα δέν χρειάζονται κάν υπότιτλοι! lol
Μικρή ιστοριούλα... διαφορετική...
Σε γενικές γραμμές, είναι μιά εταιρία οπου κατασκευάζει παιχνίδια, κούκλες. Ο πρωταγωνιστής σκοτώνει τον σχεδιαστή ή ιδιοκτήτη της εταιρίας (δέν κατάλαβα για ποιόν λόγο). Ο δεύτερος στέλνει στο σπίτι του via mail ένα κουτί το οποίο περιέχει στρατιωτάκια. Εκεί ξεκινάει ένας πόλεμος με σκοπό την εκδίκηση. human vs army...
Σήμερα σειρά έχει το δεύτερο επεισόδιο...

Γενικά μου θύμησε το βιβλίο του του Ηλία "Το μπαράκι του Τσάρλυ". Μικρές ιστορίες, θάνατος και διαφορετικότητα.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-06, 10:18   #3 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Freeman
Γενικά μου θύμησε το βιβλίο του του Ηλία "Το μπαράκι του Τσάρλυ". Μικρές ιστορίες, θάνατος και διαφορετικότητα.
Τι μου θύμισες,
έχω προτείνει μια σειρά στην τηλεόραση με μικρές ιστορίες σε αυτό το στυλ εδώ και 1-1.5 χρόνο. Βρήκα και εταιρεία παραγωγής (πολύ καλή που δέχτηκε τα σενάρια). Η υπόθεση έχει μείνει στα συρτάρια των τηλεοπτικών σταθμών. Από την τελευταία ενημέρωση που είχα από την εταιρεία παραγωγής μου είπαν ότι το θετικό είναι πως δεν έχουν απορριφθεί τα σενάρια. Το δύσκολο όμως είναι ότι κάθε επεισόδιο θέλει διαφορετικά σκηνικά και ηθοποιούς που σημαίνει πολλά έξοδα παραγωγής. Η σειρά όμως είναι σε αναμονή. Κάποια στιγμή ... κάποιο κανάλι ... θα αγοράσει τα δικαιώματα και τότε θα δείξουμε στα Αμερικανάκια ότι και μεις φτιάχνουμε τέτοιες σειρές (τουλάχιστον τις γράφουμε).
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-06, 11:01   #4 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

lol
ante, me to kalo
an k den nomizw na tous apasxolhsei k polu to 8ema

an psa3eis ligo 8a deis pws h ploionothta twn ellhnikwn seirwn pou exoun prwtotupes idees k kalogrammena senaria exei psiloa8lies erminies (eimaste ston aera, singles ktl)
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-06, 11:26   #5 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soraver
lol
an psa3eis ligo 8a deis pws h ploionothta twn ellhnikwn seirwn pou exoun prwtotupes idees k kalogrammena senaria exei psiloa8lies erminies (eimaste ston aera, singles ktl)
Αν ψάξεις λίγο περισσότερο θα δεις ότι οι περισσότερες προτότυπες σειρές είναι μεταφρασμένες από το εξωτερικό
βλ. Σ'αγαπώ μ'αγαπάς, τα Σκερτσάκια και δεκάδες ακόμα.
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-06, 11:34   #6 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Τα μεγάλα κανάλια είναι πνιγμένα στις σειρές. Οπότε μάλλον θα υπάρχει μεγάλη ουρά, χρόνος αναμονής, και όσο εμφανίζονται "διάσημοι" σεναριογράφοι, όλο και θα σου "κλέβουν" την δουλειά... Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποιο μικρό κανάλι (π.χ. ανερχόμενο ΣΚΑΙ με άδειο προς το παρόν πρόγραμμα που πρέπει να γεμίσει κάποια στιγμή), ή κάποια "καμμένη" μεταμεσονύκτια προβολή (π.χ. γερμανικό νούμερο της tv lol). Και όταν θα έχει απήχηση (που θα έχει... λόγο προτωτυπίας σίγουρα) τότε θε σε κυνηγάνε τα κανάλια αντί εσύ αυτά. Βλέπε x-files όταν προτωξεκινήσανε στην Ελλάδα...
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-06, 11:44   #7 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Freeman
Τα μεγάλα κανάλια είναι πνιγμένα στις σειρές. Οπότε μάλλον θα υπάρχει μεγάλη ουρά, χρόνος αναμονής, και όσο εμφανίζονται "διάσημοι" σεναριογράφοι, όλο και θα σου "κλέβουν" την δουλειά... Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποιο μικρό κανάλι (π.χ. ανερχόμενο ΣΚΑΙ με άδειο προς το παρόν πρόγραμμα που πρέπει να γεμίσει κάποια στιγμή), ή κάποια "καμμένη" μεταμεσονύκτια προβολή (π.χ. γερμανικό νούμερο της tv lol). Και όταν θα έχει απήχηση (που θα έχει... λόγο προτωτυπίας σίγουρα) τότε θε σε κυνηγάνε τα κανάλια αντί εσύ αυτά.
1ον. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Εγώ σαν σεναριογράφος απλά βρίσκω μια εταιρεία τηλεοπτικών παραγωγών που να της αρέσει η πρότασή μου. Αυτοί μετά προωθούν το σενάριο στα κανάλια και όποιο τσιμπήσει.
2ον. Δεν θα ξεκινούσα ποτέ με μικρό κανάλι (πχ τοπικής εμβέλειας), όπως και δεν ξεκίνησα ποτέ με μικρό εκδοτικό. Αυτές οι κινήσεις μπορεί να είναι καλές για άλλους. Εμένα δεν με ικανοποιούν. Τα μικρά πράγματα (όταν θέλεις να φτάσεις ψιλά) σε φθείρουν και σε αποπροσανατολίζουν γιατί δίνεις βάση σε αυτό που κάνεις εκείνην την στιγμή. Δεν πορώ τα μικρά βήματα (δυστυχώς).
Εξάλλου, όπως έλεγα παλιά "Ότι περνάει από μπροστά σου δεν είναι ευκαιρία" και μια ατάκα που άκουσα "Τα ΟΧΙ είναι που σου κάνουν το όνομα στην καριέρα"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Freeman
Βλέπε x-files όταν προτωξεκινήσανε στην Ελλάδα...
Μην μπερδεύεις την αγορά σειρών από το εξωτερικό με τις ελληνικές παραγωγές. Διαφορετικό παιχνίδι.
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.