KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-12-06, 14:52   #1 Αρχή
Piggy
Φυσική Ξανθιά
 
Το avatar του χρήστη Piggy
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: στον κόσμο μου
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 5.177
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Piggy Send a message via Skype™ to Piggy
Προεπιλογή Κατασχέθηκαν ληγμένα γάλατα από τον ΕΦΕΤ

Η ΧΡΗΣΗ φρέσκου παστεριωμένου γάλακτος με παρελθούσα ημερομηνία λήξης για την παρασκευή κέικ διαπιστώθηκε στο πλαίσιο ελέγχου που διενεργήθηκε από κλιμάκιο του Ε.Φ.Ε.Τ. στο εργοστάσιο της Elbisco που βρίσκεται στο... 21ο χλμ. Λεωφ. Μαραθώνος.
Συγκεκριμένα διαπιστώθηκε να γίνεται χρήση γάλακτος, το οποίο είχε υπερβεί την ημερομηνία λήξης κατά τρεις ημέρες.

Με το γάλα αυτό είχαν παραχθεί και συσκευασθεί κατά τις προηγούμενες μέρες τα κάτωθι προϊόντα:

- 2.360 τεμάχια κέικ βανίλια με κακάο ELITE με αριθμό παρτίδας L 4905 και ημερομηνία ανάλωσης 24/01/07.

- 1.648 τεμάχια κέικ βανίλια με κακάο ELITE με αριθμό παρτίδας L 4906 και ημερομηνία ανάλωσης 25/01/07.

- 1.088 τεμάχια κέικ με κακάο και κομματάκια σοκολάτας ELITE με αριθμό παρτίδας L 4906 και ημερομηνία ανάλωσης 25/01/07.

- 1.584 τεμάχια κέικ βανίλια ELITE με L 4906 και ημερομηνία ανάλωσης 25/01/07.


Κατά την μέρα της επιθεώρησης είχαν επίσης παραχθεί 1.300 τεμάχια κέικ βανίλια και βρισκόταν σε παραγωγή αντίστοιχη ποσότητα κέικ με βανίλια και σοκολάτα. Στο χώρο παραγωγής υπήρχε και υπόλοιπο 160 λίτρων του ως άνω γάλακτος, το οποίο χρησιμοποιούνταν στην παραγωγή.

Όλα τα προϊόντα που παρήχθησαν με το συγκεκριμένο γάλα - συνολικής ποσότητας 4,393 κιλών και 160 λίτρων - κατασχέθηκαν και καταστράφηκαν, ως μη ασφαλή και ακατάλληλα για ανθρώπινη κατανάλωση. Κανένα από τα παραπάνω προϊόντα δεν έφθασε στην κατανάλωση, λόγω των άμεσων ενεργειών του ΕΦΕΤ, σε συνεργασία με την εταιρεία παραγωγής
Ο ΕΦΕΤ ενημέρωσε τους καταναλωτές ότι οι παρτίδες των προϊόντων που παρουσίαζαν το πρόβλημα, δεν έχουν διακινηθεί στην ελληνική αγορά και δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας για το καταναλωτικό κοινό.

eportal.gr
Ο χρήστης Piggy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-06, 18:21   #2 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Φαντάζομαι βέβαια ότι η εταιρεία θα έφαγε ένα μικρό προστιμάκι και θα συνεχίζει το θεάρεστον έργο της.
Όσοι παίρνουν έτοιμα κέικ καλά να πάθουν. Ένα απλό κέικ είναι πανεύκολο να φτιαχτεί απο φρέσκα υλικά. Στα νιάτα μου μέχρι και τούρτες είχα φτιάξει (αυτά ήταν στην προ-ιντερνετική εποχή).
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-06, 00:27   #3 Αρχή
Piggy
Φυσική Ξανθιά
 
Το avatar του χρήστη Piggy
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: στον κόσμο μου
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 5.177
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Piggy Send a message via Skype™ to Piggy
Προεπιλογή

Το πρόβλημα στις πόλεις είναι που θα βρούμε τα φρέσκα υλικά ?
Ο χρήστης Piggy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-06, 00:44   #4 Αρχή
Nidis_
Hakuna Matata
 
Το avatar του χρήστη Nidis_
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Salllloniki
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.290
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nidis_ Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nidis_ Send a message via Skype™ to Nidis_
Προεπιλογή

Έλα μωρέ.
Που θα βρεις τα φρέσκα υλικά.Δεν σου είπε να πας να αρμέξεις την αγελάδα και να πάρεις το αυγό από το κοτέτσι.

Από το μάρκετ μπορείς να πάρεις φρέσκα υλικά.Και τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη μπορείς να βρεις γάλα από μικρές φάρμες (συσκευασμένο κανονικά) που είναι και φρέσκο και ωραίο
Ο χρήστης Nidis_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-06, 00:57   #5 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Ωέω?...

Αχ egw τί μου θύμησες... Παλιά όταν ακόμα δέν είχα υπολογιστή, πιάναν τα χέια μου. Έκοβε το μυαλό μου. Και τί δέν έφτιαχνα κι εγώ. Με τον υπολογιστή όμως έχω γίνει κουρκούτι. Είμαι και αδύναμος χαρακτήρας και τουμπάρω. Ένα καλό παιχνίδι να πέσει στα χέρια μου και τα παρατάω όλα... ενώ δέν πρέπει...

Άσχετο...

Αυτό με τα πρόστιμα έχει παραγίνει. Με ένα πρόστιμο καθαρίζουν πλέον οι εταιρίες και τελείωσε η υπόθεση. Και σκέφτεται η όποια εταιρία και σου λέει. Πουλώντας σκάρτο πράγμα κερδίζω περισσότερα απο το να χρησιμοποιώ αγνά καθαρά υλικά. Ένα πρόστιμο άν πέσει θα πέσει περίπου τόσο... Χμμμ με συμφέρει γιατί τα κεέρδη θα είναι σχετικά περισσότερα... Τώρα θα μου πείς οτι γίνεται δυσφίμηση... Καλά αυτό με τον κόσμο έχει παραγίνει. Ξεχνάμε γρήγορα και ούτε μέλι ούτε γάλα.

Έκλεισε καμιά εταιρία? Ή μονο πρόστιμά? Μόνο πρόστιμα γιατί είναι και αυτό ένα έσοδο για το κράτος lol. Ενώ άν κλείσουν την εταιρία δέν θα πάρουν φράγκο...
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.