KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-11-08, 23:41   #1 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή Πανεπιστημιακοί και αστυνομικοί κατέθεσαν στη δίκη της υπόθεσης «Ζαρντινιέρα»



Με τις καταθέσεις πέντε πανεπιστημιακών και επτά αστυνομικών συνεχίστηκε στο Τριμελές Εφετείο Θεσσαλονίκης η δίκη για την υπόθεση του ξυλοδαρμού του 26χρονου Κύπριου Αυγουστίνου Δημητρίου, για την οποία κατηγορούνται οκτώ αστυνομικοί.

Οι καθηγητές του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης -στο σύνολό τους αυτόπτες μάρτυρες του επεισοδίου- έκαναν λόγο για βίαιη συμπεριφορά των αστυνομικών. Από την πλευρά τους, οι αστυνομικοί αναφέρθηκαν στις συνθήκες κάτω από τις οποίες έγινε η σύλληψη, δίνοντας τη δική τους εκδοχή για το επεισόδιο.

«Ακουγα τη σπαρακτική κραυγή ενός ανθρώπου. Τον βασάνιζαν ανελέητα», είπε η καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής, Ελένη Χοντολίδου, ενώ η καθηγήτρια της Πολυτεχνικής, Ευανθία Δούκα, κατέθεσε ότι αρχικά νόμιζε ότι επρόκειτο για «ομάδα βάνδαλων» -καθ' ότι οι αστυνομικοί φορούσαν πολιτικά -«μέχρι που άκουσα κάποιον να φωνάζει 'φύγετε κάνουμε σύλληψη'».

«Στην περιοχή είχαν προηγηθεί σφοδρότατες συγκρούσεις», κατέθεσε ο πρώην αξιωματικός και εποπτεύων τη συγκεκριμένη μέρα δύο ομάδων σύλληψης της Αστυνομίας, Θεμιστοκλής Χαρίσης και συνέχισε: «Ακουσα από το Κέντρο Επιχειρήσεων την εντολή για σύλληψη κάποιων ατόμων που εξέρχονταν του Πανεπιστημίου και συμμετείχαν σε επεισόδια. Ένας προσπάθησε να διαφύγει, ακινητοποιήθηκε και συνελήφθη», είπε, αναφερόμενος εμμέσως στον 26χρονο Κύπριο. Για το επεισόδιο, έτσι όπως καταγράφηκε από τηλεοπτικά συνεργεία, είπε: «Επρόκειτο για αστυνομική βία στην προσπάθεια σύλληψης ενός ατόμου. Η σύλληψη ως γεγονός από μόνη της ενέχει βία».

Ως «δυναμική επέμβαση», η οποία εξαρτάται από την «προβαλλόμενη αντίσταση» του υπό σύλληψη ατόμου, περιέγραψε το περιστατικό αξιωματικός που συμμετείχε στην τήρηση των μέτρων τάξης εκείνη την μέρα. «Προσπάθησαν να κάνουν μία σύλληψη. Ήθελαν με τον καλύτερο τρόπο να επιτελέσουν το καθήκον τους», είπε άλλος αξιωματικός.

Για «πάλη» μεταξύ αστυνομικών και νεαρού στη προσπάθεια ακινητοποίησης του τελευταίου, έκανε λόγο αρχιφύλακας. «Ο κ. Δημητρίου προέβαλε σθεναρή αντίσταση. Είχε τάσεις φυγής», κατέθεσε, προσθέτοντας πάντως πως δεν είδε τον 26χρονο να βρίζει ή να χτυπάει τους αστυνομικούς.

Η ακροαματική διαδικασία θα συνεχιστεί την Τρίτη το μεσημέρι με τις μαρτυρικές καταθέσεις των τριών τελευταίων αστυνομικών και την προβολή του βίντεο με τις σκηνές του επεισοδίου. Στη συνέχεια θα ακολουθήσουν οι απολογίες των κατηγορουμένων.


την τριτη θα προβληθει το βιντεο:



http://www.in.gr/news/article.asp?lngentityid=956351&lngdtrid=244
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-08, 18:44   #2 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

φορ δε χιστορυ

__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 09:59   #3 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

και ποσα δεν ειδαμε μετα στο αστυνομικο τμημα, για να τον κανουν ετσι!

μακαρι να τους παρει και τα σωβρακα σε αποζημιωσεις το παιδι!

με τα μαλακιστιρια που πληρωνουμε "για να μας φυλανε", και που αν τους χρειαστει ποτε κανενας ειναι απασχολημενοι! εχουν καναδυο λαθρομεταναστες ακομα να δειρουν, καμια μολδαβη να βιασουν, κανεναν φητητη να τρομοκρατησουν, κανενα συνταξιουχο να καταστειλουν!

δεν αντεξα, τα ειπα!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 10:38   #4 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Να τοποθετηθω και εγω
Ειχε γινει ντορος τοτε με το βιντεο και δεν τα παρακολουθησα και πολυ , γενικα τα πολυ τραγικοποιημενα και τα πολυ θορυβοποιημενα , προτιμω να μην τα παρακολουθω .

Σχετικα με τους αστυνομικους
: και αυτους μανουλα τους γεννησε , οπως ισχυει ο γενικος κανονας οτι ΔΕΝ ΒΡΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ , ο ιδιος κανονας εχει εφαρμογη και σε αυτους.Καταδικαζω βεβαιως την καταχρηση της εξουσιας απο την πλευρα τους ,που εχουν στα χερια τους και που την ασκουν σε βαρος τριτων.κακη ωρα με το φοιτητη
Σχετικα με τους φοιτητες :και αυτους μανουλα τους γεννησε , οπως ισχυει ο γενικος κανονας οτι ΔΕΝ ΒΡΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ , ο ιδιος κανονας εχει εφαρμογη και σε αυτους. Καταδικαζω την καταχρηση του φοιτητικου ασυλου που εκμεταλλευεται ο καθενας τους , αφου ριμαξει σπασει καταστρεψει οτι βρει μπροστα του .
Ειχα δει τον σακατεμενο φοιτητη . Οντως πρεπει να αρπαξε πολυ ξυλο .
Εχω δει ομως και σκηνες που αστυνομικοι ξυλοκοπούνται αλύπητα , ανθρωποι περαστικοι ξυλοκοπουνται αλύπητα , περιουσιες ριμαζονται κτλ
Η αποψη μου ειναι πως σε καθε υποθεση υπαρχει και ενα εξιλαστηριο προσωπο , αυτο που θα υποστει τη ζημια και την ξεφτυλα , το ξυλο και την διαπόμπευση . Την ιδια στιγμη και για την ιδια υποθεση καποιοι αλλοι θα καμαρώνουν και θα υποστηριζουν περηφανοι πως καναν το καθήκον τους και "εβγαλαν το φιδι απο την τρυπα"
Οταν οι ανθρωποι μπλεκονται σε τετοιου ειδους καβγαδες , κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειναι ετοιμοι για ολα . Δεν υποστηριζω πως πισω απ ολα αυτα ειναι ολα διαφανα και ξεκαθαρα , ξερω πως υπαρχουν σκοπιμοτητες και ολοι ξερουμε που μπορουμε να βρουμε τους ταραξιες και μπλα μπλα μπλα ....
Ομως αν παω καπου για να δωσω ξυλο θα πρεπει να ειμαι και ετοιμος να φαω , αν τρωω ξυλο εννοειται πως παραλληλα θα δίνω ...
Αν το παιδι στο βιντεο ηταν το εξιλαστηριο θυμα ειναι κριμα και αδικο , αν ομως οι πραξεις του ηταν πραξεις ντροπης (και δεν εννοω να διαμαρτυρηθει -αλλα να σπαζει να καιει και να ριμαζει)τοτε και εγω αν ημουν στη θεση του αστυνομικου που τον εκανε ετσι τα ιδια θα εκανα , και δεν θα τα εκανα μονο για τιμωρια αλλα και για να με υπερασπισω ...και εγω μπορει να εβγαινα μελανή απο το ξύλο. Μπορει να ακουγομαι προκλητικη αλλα αυτη ειναι η αποψή μου . Εγω θα πληρωσω το τζαμι μου αν σπασει , εγω 8α πληρωσω το αυτοκινητο μου αν θα καει στο δρομο , εγω θα κρυβομαι και θα φοβαμαι απο τις μολοτοφ ....αν πεσει στα χερια μου ομως? να μη του ριμαξω λιγο τα κουρνιαχτά και εγω?
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maRtina : 12-11-08 στις 12:08.
Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 14:09   #5 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Λοιπον, επειδη ειναι σοβαρο το θεμα θα κανω μεγαλη προσπαθεια να μην βγαλω την σεξι-Αλεκα απο μεσα μου!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maRtina Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τοποθετηθω και εγω
Ειχε γινει ντορος τοτε με το βιντεο και δεν τα παρακολουθησα και πολυ , γενικα τα πολυ τραγικοποιημενα και τα πολυ θορυβοποιημενα , προτιμω να μην τα παρακολουθω .
με μικρες ενστασεις, μαζι σου κι εγω!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maRtina Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με τους αστυνομικους : και αυτους μανουλα τους γεννησε , οπως ισχυει ο γενικος κανονας οτι ΔΕΝ ΒΡΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ , ο ιδιος κανονας εχει εφαρμογη και σε αυτους.Καταδικαζω βεβαιως την καταχρηση της εξουσιας απο την πλευρα τους ,που εχουν στα χερια τους και που την ασκουν σε βαρος τριτων.κακη ωρα με το φοιτητη
με μικρες ενστασεις, μαζι σου κι εγω, επισης!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maRtina Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με τους φοιτητες :και αυτους μανουλα τους γεννησε , οπως ισχυει ο γενικος κανονας οτι ΔΕΝ ΒΡΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ , ο ιδιος κανονας εχει εφαρμογη και σε αυτους. Καταδικαζω την καταχρηση του φοιτητικου ασυλου που εκμεταλλευεται ο καθενας τους , αφου ριμαξει σπασει καταστρεψει οτι βρει μπροστα του .
με μικρες ενστασεις, μαζι σου κι εγω, παλι!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maRtina Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα δει τον σακατεμενο φοιτητη . Οντως πρεπει να αρπαξε πολυ ξυλο .
Εχω δει ομως και σκηνες που αστυνομικοι ξυλοκοπούνται αλύπητα
ποτε?

αν εχει γινει ποτε, ειναι κατακριτεο! αλλα ειμαι 28, δεν εχω δει ποτε μπατσο να τον σαπιζουν! το αντιθετο ομως, πολλες φορες!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maRtina Εμφάνιση μηνυμάτων
ανθρωποι περαστικοι ξυλοκοπουνται αλύπητα , περιουσιες ριμαζονται κτλ
μαζι σου 100% (με μια εξαιρεση, τον αδωνη)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maRtina Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αποψη μου ειναι πως σε καθε υποθεση υπαρχει και ενα εξιλαστηριο προσωπο , αυτο που θα υποστει τη ζημια και την ξεφτυλα , το ξυλο και την διαπόμπευση . Την ιδια στιγμη και για την ιδια υποθεση καποιοι αλλοι θα καμαρώνουν και θα υποστηριζουν περηφανοι πως καναν το καθήκον τους και "εβγαλαν το φιδι απο την τρυπα"
Οταν οι ανθρωποι μπλεκονται σε τετοιου ειδους καβγαδες , κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειναι ετοιμοι για ολα . Δεν υποστηριζω πως πισω απ ολα αυτα ειναι ολα διαφανα και ξεκαθαρα , ξερω πως υπαρχουν σκοπιμοτητες και ολοι ξερουμε που μπορουμε να βρουμε τους ταραξιες και μπλα μπλα μπλα ....
Ομως αν παω καπου για να δωσω ξυλο θα πρεπει να ειμαι και ετοιμος να φαω , αν τρωω ξυλο εννοειται πως παραλληλα θα δίνω ...
Αν το παιδι στο βιντεο ηταν το εξιλαστηριο θυμα ειναι κριμα και αδικο , αν ομως οι πραξεις του ηταν πραξεις ντροπης (και δεν εννοω να διαμαρτυρηθει -αλλα να σπαζει να καιει και να ριμαζει)τοτε και εγω αν ημουν στη θεση του αστυνομικου που τον εκανε ετσι τα ιδια θα εκανα , και δεν θα τα εκανα μονο για τιμωρια αλλα και για να με υπερασπισω ...και εγω μπορει να εβγαινα μελανή απο το ξύλο. Μπορει να ακουγομαι προκλητικη αλλα αυτη ειναι η αποψή μου . Εγω θα πληρωσω το τζαμι μου αν σπασει , εγω 8α πληρωσω το αυτοκινητο μου αν θα καει στο δρομο , εγω θα κρυβομαι και θα φοβαμαι απο τις μολοτοφ ....αν πεσει στα χερια μου ομως? να μη του ριμαξω λιγο τα κουρνιαχτά και εγω?
οι πραξεις του? ποιες πραξεις του? το βιντεο ειναι απο πανω! δες το! δεν εκανε ποτε και τπτ! νομιζαν οτι τον ειδαν.

εδω σε εχασα αλλα να σου πω εγω τι σκεφτομαι!

καταδικαζω καθε σπασιμο, καταστροφη, βανδαλισμο, κτλ. αν πιασουν κανεναν και καταδικαστει, να τον βαλουν να πληρωσει για καθε ζημια που εχει γινει την τελευταια 10ετια! τα μαλακισμενα πανε με την σιγουρια του οτι δεν θα τους κανουν τπτ και εχουν γαμησει το κεντρο κι οχι μονο!

καταδικαζω καθε μπατσο που με την ιδια σιγουρια βγαζει ολα τα αποθημενα του σε οποιον βρει μπροστα του: συνταξιουχο, φοιτητη, λαθρομεταναστη, οποιονδηποτε! και τετοια παραδειγματα εχουμε 1000 μυρια οσα!

καταδικαζω τους πολιτικους-δικατσες-μεγαλομπατσους που συντηρουν ολη αυτη την κατασταση με την ατιμωρισια ολων των παραπανω!

ολα αυτα τα πληρωνουμε ολοι μας!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pastoula : 12-11-08 στις 14:19. Αιτία: twra to eida!
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 14:20   #6 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

και το δικαστηριο ομοφωνα αποφασισε ......
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 14:21   #7 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

με μια ενσταση!

κοιτα το ξανα! εκανα εντιτ!

Παράθεση:
οι πραξεις του? ποιες πραξεις του? το βιντεο ειναι απο πανω! δες το! δεν εκανε ποτε και τπτ! νομιζαν οτι τον ειδαν.
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 15:13   #8 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ , μου φαινεται αστειο ετσι που το λες ...
η καμερα θα σου δειξει ο,τι πρεπει να σου δειξει , απο τη στιγμη που το βιντεο δεν ειναι live...δεν μπορεις να ξερεις .
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 15:25   #9 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

ρε αμονταριστο ειναι!

ψαξ το λιγο!

εχει γινει χαμος με αυτο το θεμα!

και πριν αρχισεις να μου λες "καπνος χωρις φωτια...", να θυμησω το παιδι με τα πρασινα παπουτσια!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-08, 15:38   #10 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

χα επιτελους ειδα και το βιντεο !
εγω εναν αστυνομικο βλεπω στο σκηνικο και μαλιστα οταν το παιδι τον πιανει οι υπολοιποι που τον σαπιζουν , δεν πλησιαζουν ...
Γιατι τωρα εγω να μη σκεφτω οτι η δουλεια στηθηκε μεταξυ τους για να βγαλουν και καλα βρωμα για τους μπατσους οπως σκεφτομαστε συνηθως για ολους εκεινουν τους κουκουλοφορους που μπανουν αναμεσα στους φοιτητες και αμαυρώνουν τις πορειες τους .......?
Το βιντεο ποιος το τραβηξε?
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.