KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-06-08, 11:30   #31 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soraver Εμφάνιση μηνυμάτων
etsi
kai pleon den exei kaneis ta @@ na perasei nomo pou apagoreuei tis omofulofilikes sxeseis


ΜΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ , ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ Η ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΡΥΣΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΖΕΥΓΑΡΙ.
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΟ , ΓΙΑ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ (ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ Η ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΙ ΜΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ Η ΛΕΞΗ ) Ο ΓΑΜΟΣ ΗΘΙΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΣΜΟΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ , ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ...ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΛΑΝΔΙΑ ΣΤΕΦΟΝΤΑΙ 2 ΓΑΜΠΡΟΙ Η ΔΥΟ ΝΥΦΕΣ , ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΟΥΝ ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ,ΤΟΤΕ ΚΑΛΟΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ .
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-08, 13:06   #32 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

παιδια μην τα μπερδεύετε! μιλαμε παντα για πολιτικό γάμο! τους νοιάζει μόνο η νομική καλυψη, όχι το νυφικό! και στην ολανδία τα νυφικά και τις άλλες μ@λ@κίες τις φοράνε στο δημαρχείο, όχι σε εκκλησίες και πιστεψε με, είναι τελείως για πλάκα όλο αυτό!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-08, 13:34   #33 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ? ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΕΙΔΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΔΑ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΛΑΝΔΙΑ
ΑΣΕ ΚΑΙ ΟΚ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΔΕΚΤΗ Η ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΠΟΥ Η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ , ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ...ΟΜΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΤΡΑΒΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΠΑΡΑΒΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ . ΑΝ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ,ΤΟΤΕ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ...ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΡΕΗΤ ΖΕΥΓΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΜΕ ΕΣΩΡΟΥΧΑ Η ΓΥΜΝΟ Η ΚΑΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ "ΦΩΝΑΖΕ" ΕΙΤΕ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΣΕ ΘΡΥΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗ ΛΕΞΗ "ΠΛΑΚΑ" ΣΤΟ ΓΑΜΟ ....ΣΥΝΕΠΩΣ ΟΣΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΜΦΙΕΣΗ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ , ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ .
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-08, 13:44   #34 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

...και γι ανα καταληξω , δεν εχω κανενα προβλημα με τους ομοφυλοφιλους , ισα ισα εχω φιλους , και ολοι τους εχουν ακουσει τις παραπανο αποψεις μου ...τρελαινομαι ομως οταν ενας γκευ βγαζει τα φρυδια του , βαζει πουδρες , κανει μανιουκιουρ , φοραει διαφανη μασκαρα και λιπ γκλοσ , ε γ#$^σε μας ρε φιλε , αν δηλαδη εγω σε κοιταξω στραβα θα ειναι γιατι ειμαι ρατσιστρια? η εχω κατι μαζι σου? απο την αλλη οι γυναικες ομοφυλοφιλες , ξερω καποιες που ουτε καν τις καταλαβαινεις , και ομως η σεξουαλικη τους προτιμηση εχει να κανει με ατομο του ιδιου φυλου , και δεν μιλαμε για μπαϋ , μιλαμε για μονο γυναικες , υπαρχουν ομως και καποιες που ειναι σαν νταλικες , που "γκαριζουν " οχι απλα φωναζουν "8ελω να ειμαι αντρας"
Αφου ουτως η αλλως η "ανωμαλια" εντωπιζεται μονο στην σεξουαλικη προτημιση ...γιατι κατα τα αλλα και για ψωνια πανε και στο σουπερ , και στο σχολειο και εργαζονται και οτι κανουμε ολοι οι υπολοιποι , γιατι λοιπον θα πρεπει να την επιδεικνυουν τόσο? αφου ετσι και αλλιως αυτο το κομματι ειναι προσωπικο του κα8ενος .Μιλαω παντα μονο για μια συγκεκριμενη μεριδα ομοφυλοφιλων, αλλωστε αυτοι ειναι και η αιτια που αμαυρονονται και ολοι οι υπολοιποι .
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-08, 13:44   #35 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

η δραση φαίρνει αντίδραση, γιά σκέψου το!

εχουν ακούσει τα χίλια μύρια όσα από διάφορους μ@λάκες, λογικό δεν είναι να θέλουν να βγάλουν το άχτι τους προκαλώντας?
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-08, 13:45   #36 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

εσύ τότε δεν μιλάς για γκέι, αλλα για γουόνα-μπί-τρανσέξουαλ!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-08, 13:46   #37 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

αμα ειναι αυτοι κομπλεξικοι εγω τι φταιω ομως ρε συ Παστουλι?
και η δραση (αυτονων ) φυσικα και θα φερει την αντιδραση (των υπολοιπων )

αρα ....ΜΙΑ Η ΑΛΛΗ
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-08, 19:32   #38 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

esu tous prokaleis thn komple3ikothta fwnazontas tous anwmalous kai deixnontas tous me to daxtulo.
uparxoun polla paidia pou einai 8uliprepeis apo polu nearh hlikia, eixa ki egw sto sxoleio kanaduo. poustarades tous anebazan trupious tous katebazan. kai oxi mono oi summa8htes, alla kai oi goneis twn suma8htwn pou upoti8etai pws einai wrimoi kai mialomenoi.

Paradexesai pws einai "anomalia ths fushs" kai parolauta sumperiferesai les kai einai fte3imo diko tous.
Les pws den prepei na "prokaloun" kai ennoeis pws den prepei na kukloforoun xeraki xeraki 'h na filiountai sth mesh tou dromou, ki auto giati einai diaforetikwn protimhsewn apo sena.

To megalo la8os einai pws den milame gia "se3oualikes protimhseis" kai to antilambanomaste ws "poion 8elw na pidi3w" enw kanonika einai "me poion 8elw na kanw sxesh".

Genika gia pollous h opoiadhpote apoklhsh apo to "normal" einai a3ia katakraughs. Kai auth h arnhtikh stash w8ei akoma pio polu sto e3ezithmeno.

Oso den tou dineis to peri8wreio na ekfrasei tis protimhseis tou se mikrh hlikia, toso ton w8eis sto na thn ekfrasei polu pio epideiktika se megaluterh.

Epishs auto to "uparxoun k mikra paidia edw pws phgainete xeraki xeraki"
'h toa llo to koulo, pou enw afhnoun opoiadhpote kuratsa na xaidepsei to paidaki kai na tou pei poso omorfo einai, otan blepoun enan omofulofilo ton apomakrunoun.... ti na pw
an einai to paidi sou na ginei pousths h lesbia 8a ginei oso kai na to katapieseis.
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-08, 20:19   #39 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Κανείς δεν κάνει λόγο για θρησκευτικό γάμο. Αυτό είναι στην αποκλειστική δικαιοδοσία της εκκλησίας, και οι παπάδες έχουν δικαίωμα να επιτρέπουν ή να απαγορεύουν στο κοπάδι τους (δικός τους όρος) ό,τι θέλουν, και να απειλούν τους παραβάτες με φωτιές στην κόλαση και άλλα φαιδρά. Αλλά οι δεσποτάδες δεν αρκούνται σ' αυτό. Θέλουν να υπαγορέψουν στην πολιτεία τους νόμους που θα φτιάξει (ενώ ταυτόχρονα γκαρίζουν για την καταπάτηση των δικαιωμάτων τους εκεί που είναι θρησκευτική μειοψηφία).

Μαρτίνα, γράφεις "ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΡΕΗΤ ΖΕΥΓΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΜΕ ΕΣΩΡΟΥΧΑ Η ΓΥΜΝΟ Η ΚΑΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ "ΦΩΝΑΖΕ" ΕΙΤΕ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΣΕ ΘΡΥΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ..." Υποθέτω λοιπόν ότι έχεις άμεση γνώση (παραβρέθηκες η ίδια ή έστω έχεις αξιόπιστες πληροφορίες) από όοοολους τους γάμους που έχουν γίνει σε όλο τον κόσμο ας πούμε τα τελευταία 10 χρόνια. Αλλιώς πού ξέρεις ότι δεν συμβαίνουν? Επειδή δεν το αναφέρουν τα διάφορα σκανδαλοθηρικά έντυπα και κανάλια? Μα από πότε αυτά είναι έγκυρη πηγή ενημέρωσης? Αφού επιλέγουν αυτό που θα πουλήσει και θα εντυπωσιάσει, χώρια το ότι διαστρεβλώνουν τα πράγματα ή γράφουν από τη φαντασία τους ή βασισμένοι σε αναξιόπιστες πηγές. (Παλιότερα που η Ελλάδα ήταν πιο συντηρητική ακόμη διάβαζα συχνά για τέτοιους γάμους μεταξύ ετεροφυλόφιλων, διότι ήταν αρκετά εντυπωσιακό θέμα. Τώρα κανείς δεν ενδιαφέρεται γι' αυτό).

"ΙΑ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ? ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΕΙΔΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΔΑ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΛΑΝΔΙΑ"

Πόσες φορές δηλαδή? Και πού το είδες? Πήγες Ολλανδία ή βασίστηκες στο τι είδες στην τηλεόραση?

Αλλά είναι γεγονός ότι πολλές εκκλησίες (Χριστιανικές - προτεστάντικες συνήθως - αλλά και άλλες όπως η Unitarian Universalist Church στην Αμερική) ευλογούν γάμους ομοφυλόφιλων όπως κάνουν και ένα σωρό άλλα πράγματα που για την Ελληνική εκκλησία, προσκολλημένη ακόμη στο Μεσαίωνα, είναι αδιανόητα, όπως το να έχουν γυναίκες ιερείς και επισκόπους. Αλλά αυτό είναι θέμα της κάθε μιας εκκλησίας και δεν ενδιαφέρει την πολιτεία (από τη στιγμή που δεν παραβιάζονται οι νόμοι της). Η "ανωμαλία" είναι στην Ελλάδα όπου μια θρησκευτική πράξη (το "μυστήριο" του γάμου) έχει νομικές συνέπειες. Στις φυσιολογικές χώρες η πολιτεία δεσμεύεται μόνο από τον πολιτικό γάμο, και πολύ σωστά. Από κει και πέρα όποιοι θέλουν να παντρευτούν θρησκευτικά είναι θέμα μεταξύ αυτών και των θεών τους, και δεν (πρέπει να) ενδιαφέρει την πολιτεία.

Μαρτίνα: "τρελαινομαι ομως οταν ενας γκευ βγαζει τα φρυδια του , βαζει πουδρες , κανει μανιουκιουρ , φοραει διαφανη μασκαρα και λιπ γκλοσ , ε γ#$^σε μας ρε φιλε , αν δηλαδη εγω σε κοιταξω στραβα θα ειναι γιατι ειμαι ρατσιστρια?"

Ναι. Υπάρχει κανένας νόμος της φύσης που να λέει ότι μόνο γυναίκες πρέπει να τα κάνουν αυτά, και αν τα κάνουν άντρες είναι φρικτό κι απαίσιο? Διότι δεν έχεις αντίρρηση όταν τα κάνουν γυναίκες, υποθέτω. (Προσωπικά - και ελπίζω να μη θυμώσει η piggy - βρίσκω ανόητα όλα αυτά τα καμώματα, είτε άντρες τα κάνουν είτε γυναίκες). Θα ήθελα να σου θυμίσω ότι ιστορικά σε πολλές εποχές και περιοχές και άντρες και γυναίκες ασχολούνταν με τον καλλωπισμό τους (αυτοί δηλαδή που είχαν τα λεφτά και την ώρα, διότι ο πολύς λαός σιγά μην μπορούσε). Δες τους διάφορους Λουδοβίκους της Γαλλίας ας πούμε, με τις πούδρες και τις πομμάδες και τις μπουκλωτές περρούκες και τα σκαρπίνια που όμως είχαν απο καμιά δεκαριά ερωμένες και γέμιζαν τον τόπο μπάσταρδα.

Μαρτίνα: "Αφου ουτως η αλλως η "ανωμαλια" εντωπιζεται μονο στην σεξουαλικη προτημιση ...γιατι κατα τα αλλα και για ψωνια πανε και στο σουπερ , και στο σχολειο και εργαζονται και οτι κανουμε ολοι οι υπολοιποι , γιατι λοιπον θα πρεπει να την επιδεικνυουν τόσο?"

Πρώτον, δεν είναι προτίμηση. Δεν είναι θέμα επιλογής, έτσι είναι από τη φύση τους. Όπως π.χ. ένας αριστερόχειρας δεν "προτιμάει" να γράφει με το αριστερό, γιατί και να προτιμούσε να γράφει με το δεξί δεν θα μπορούσε να το κάνει παρά πηγαίνοντας ενάντια στη φύση του. [Όταν ήμουν μαθητής στο δημοτικό οι γονείς και οι δάσκαλοι πίεζαν τα παιδιά που είχαν την τάση να γράφουν με το αριστερό να μάθουν να γράφουν με το δεξί, διότι αυτό ήταν το "σωστό"].

Δεύτερον, τι ορίζεται ως "ανωμαλία"? Ποιος είναι πιο "ομαλός", ένας ομοφυλόφιλος που πηγαίνει με άντρες σύμφωνα με τη φύση του ή ένας που πάει με γυναίκες όχι από περιέργεια ή γιατί έτσι του ήρθε η όρεξη, αλλά γιατί έτσι απαιτεί η κοινωνία, οπότε πιέζει τον εαυτό του? Εμένα μου φαίνεται ότι ο "ανώμαλος" είναι ο δεύτερος.

Τρίτον, τι ακριβώς κάνουν για να την επιδεικνύουν αυτή την "ανωμαλία" με το οποίο έχεις αντίρρηση? Κρατάν χέρια? Φιλιούνται δημόσια? Μα και τα ετερόφυλα ερωτευμένα ζευγάρια δεν κάνουν το ίδιο?

Μα κάποιοι κρατάν "προκλητική στάση" θα μου πεις (όπως τέλος πάντων ορίζεται αυτό, γιατί κάτι που προκαλεί εσένα δεν προκαλεί κι εμένα αναγκαστικά). Πρώτον, είναι μια μικρή αναλογία επομένως δεν μπορούμε βασισμένοι σ' αυτό να γενικεύουμε για όλους. Το γιατί ένα μικρό ποσοστό συμπεριφέρεται έτσι δεν το ξέρω, διότι αν και έχω γνωστούς ομοφυλόφιλους κανείς τους δεν κάνει κάτι το ιδιαίτερα προκλητικό ώστε να τον ρωτήσω. Όμως χωρίς τους λίγους "προκλητικούς" που φωνάζουν έτσι ώστε να μην μπορούμε να προσποιηθούμε ότι δεν βλέπουμε δεν θα γινόταν καμία αλλαγή.

Έτσι προκλητικοί ήταν οι εργαζόμενοι που διαδήλωναν τον 19ο αιώνα και κατάφεραν για ένα διάστημα να έχουμε 8ωρο, άδειες και άλλα τέτοια, που τώρα πια όλο και περισσότερο γίνοινται πολυτέλεια.

Έτσι προκλητικές ήταν οι σουφραζέτες και τώρα εσύ μπορείς να ψηφίζεις, οι φεμινίστριες και τώρα εσύ έχεις σχεδόν ίσα δικαιώματα με τους άντρες. Τα ίδια σχεδόν κοροϊδευτικά πράγματα έγραφαν οι φυλλάδες της εποχής, όταν έδειχνα "υστερικές μαινάδες" να καίνε σουτιέν και τέτοια (αν όμως δεν καίγανε σουτιέν, οι ίδιες φυλλάδες θα αγνοούσαν τελείως τον αγώνα των γυναικών για ίσα δικαιώματα).

Προκλητικοί ήταν οι μαύροι στην Αμερική που απαιτούσαν ίδια δικαιώματα με τους λευκούς, αλλά χωρίς τους προκλητικούς του 1960 δεν θα ήταν τώρα μαύρος (έστω, ημίλευκος) υποψήφιος για πρόεδρος.

Προκλητικοί ήταν από παλιά κάποιοι οικολόγοι ακτιβιστές, αλλά χωρίς αυτούς κανείς δεν θα είχε ακούσει για φαινόμενο θερμοκηπίου εκτός από κάποιους επιστήμονες, μια που οι εταιρείες και οι κυβερνήσεις κατέβαλλαν κάθε προσπάθεια να κουκουλώσουν το πρόβλημα (και εξακολουθούν να καταβάλλουν - μη σε ξεγελάνε τα δήθεν μέτρα που λένε ότι παίρνουν, είναι αναποτελεσματικά και ανεπαρκή).

Αν δεν υπήρχαν οι μικρές φωνασκούσες προκλητικές μειοψηφίες, πολλά από τα διακιώματα που έχουμε τώρα και τα θεωρούμε αυτονόητα (μέχρι να μας τα πάρουν) δεν θα υπήρχαν.

Πώς μπορούμε λοιπόν να κατηγορούμε ένα μικρό ποσοστό μιας ιστορικά καταπιεσμένης μειοψηφίας που διεκδικεί ίσα δικαιώματα επειδή καταφεύγει σε μεθόδους που μας φαίνονται ακραίες ή προκλητικές?

Αυτούς που δεν φαίνονται τους αγνοούμε
Αυτούς που φαίνονται τους κατηγορούμε "υπαρχουν ομως και καποιες που ειναι σαν νταλικες , που "γκαριζουν " οχι απλα φωναζουν "8ελω να ειμαι αντρας" (δεν ξέρω καμία λεσβία που να θέλει να είναι άντρας, όχι ότι δεν θα υπάρχουν, ούτε βλέπω γιατί η εμφάνισή τους έχει απαραίτητα σχέση με το πόσο άνετα αισθάνονται στο φύλο τους - και δεν υπάρχουν ετεροφυλόφιλες γυναίκες που να είναι σαν νταλίκες?).

Η ανθρώπινη συμπεριφορά είναι ένα συνεχές φάσμα, επομένως οι όποιες ταμπέλες είναι συχνά αυθαίρετες και δεν έχουν νόημα, αλλά αφού χρησιμοποιούνται ας τις έχουμε ξεκαθαρισμένες τουλάχιστον:

Ομοφυλόφιλος είναι αυτός που έλκεται σεξουαλικά κυρίως ή αποκλειστικά από άτομα του ίδιου φύλου (βλέπε και τη σχετική κλίμακα των Masters and Johnson, αν και οι ιδέες τους είναι αρκετά ξεπερασμένες πια)
Τραβεστί είναι αυτός που του αρέσει να ντύνεται με ρούχα του αντίθετου φύλου, χωρίς απαραίτητα να είναι και ομοφυλόφιλος, (και ας μην ξεχνάμε ότι το τι είναι "αντρικό" και "γυναικείο" ρούχο δεν είναι νόμος της φύσης αλλά αυθαίρετη κοινωνική σύμβαση που συνεχώς μεταβάλλεται).
Transexual είναι αυτός που έχει κάνει εγχείρηση αλλαγής φύλου.
Παιδόφιλος είναι αυτός που έλκεται σεξουαλικά από παιδιά, του ίδιου ή αντίθετου φύλου (οι περισσότεροι παιδόφιλοι είναι ετεροφυλόφιλοι)

Υπάρχουν άτομα που είναι ταυτόχρονα ομοφυλόφιλοι και τραβεστί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι ομοφυλόφιλοι θέλουν να γίνουν γυναίκες ή να ντύνονται γυνακεία. Οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι άντρες δεν έλκονται από μικρά αγοράκια όπως οι περισσότερο ετεροφυλόφιλοι δεν έκονται από μικρά κοριτσάκια. κλπ κλπ κλπ.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-08, 20:37   #40 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

κι αφού υποκλιθώ πρώτα στον Egw ,

να συμπληρώσω πως, όπως είπε και ένας γνωστός μου, από πού κι ως που θα αποφασίσουν οι ετερόφιλοι για τις επιλογές των ομοφιλόφιλων!

είναι όπως όταν αποφάσιζαν οι λευκοί για τα δικαιώματα των μαύρων!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.