KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-04-12, 12:09   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Talking Οι γραφικότητες του πασχαλινού τραπεζιού


Οι γραφικότητες του πασχαλινού τραπεζιού
του Χρήστου Χατζηιωάννου

Πώς είναι όταν ένας 18χρονος αγανακτισμένος μπλέκεται στο πλήθος της διαδήλωσης και νιώθει πανίσχυρος, ότι μπορεί να σπάσει τα όρια και να κάνει οτιδήποτε; Έτσι ακριβώς είναι και η Κυριακή του Πάσχα για τον Έλληνα μεσήλικα. Είναι η μέρα στην οποία χωρίς όρια και ενδοιασμούς μπορεί να ξεπεράσει εαυτόν και να διαλύσει το γραφικόμετρο. Γιατί τέτοιες ημέρες, με τον ήλιο να καίει και τα αρνιά να σουβλίζονται είναι που ξυπνάει το ζώο μέσα σου. Την Κυριακή του Πάσχα όλα επιτρέπονται. Να φωνάξεις, να βρίσεις, να μεθύσεις, να αγριέψεις, να χορέψεις και πάνω από όλα να καταφέρεις να γίνεις πιο γραφικός και από τους προγόνους σου.

Η γλώσσα που για μία μόνο μέρα είναι ο καλύτερος μεζές
Τη γλώσσα, τη γλώσσα” φωνάζει κάποιος. “Μην την πετάξεις, είναι ο καλύτερος μεζές”.
Πότε έγινε ρε φίλε η γλώσσα ο καλύτερος μεζές; Και γιατί πρέπει οπωσδήποτε να την δοκιμάσω και εγώ για να δω πόσο ωραία είναι; Αν ήταν ο καλύτερος μεζές, δεν θα την σέρβιραν στις ταβέρνες ως εκλεκτό πιάτο αντί να την πετάνε στα σκουπίδια μαζί με το κεφάλι; Αλλά όχι, η μανία του Έλληνα να μην πετάξει ούτε ένα εκατοστό του αρνιού στα σκουπίδια, βάφτισε τη γλώσσα μεζέ. Μόνο για την Κυριακή του Πάσχα όμως.

Ο θείος που τρώει και το κεφάλι
Στο ίδιο πνεύμα με την γλώσσα. Αλλά εδώ έχουμε ένα πιο τραγικό φαινόμενο. Είναι πάντα ένας από το τραπέζι που θα ζητήσει να πάρει το κεφάλι μπροστά του. Θα αρχίσει να το σπάει βάναυσα και να το μακαλεύει. Να βγάζει τα μάτια, να ξυρίζει τα μάγουλα, να ξεψαχνίζει τον λαιμό. Εντάξει ρε φίλε, δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό, αλήθεια. Δεν είναι τόσο νόστιμα τα μάτια. Είσαι μάγκας και χωρίς να τα φας. Αν πεινάς, έχουν μείνει άλλα 3 κιλά αρνί στην πιατέλα, βολέψου με αυτά.

Το κρέας που σε κάθε αυλή είναι λουκούμι
Πώς γίνεται αυτό ρε γαμώτο; Πώς είναι δυνατόν να το πετυχαίνουμε όλοι; Αν είχες μια κάμερα σε κάθε ελληνική αυλή, θα έβλεπες ότι η ετυμηγορία είναι οικουμενική. Τα τηλέφωνα δίνουν και παίρνουν. “Όχι το δικό μας ήταν πιο λουκούμι”. Εντάξει, και το αρνί που φτιάξαμε με κάτι φίλους πέρσι στη Τζια ήταν πολύ ωραίο. Αλλά δεν βγάλαμε και φιρμάνι να παινέψουμε την επιτυχία μας. Είναι αυτή η ανάγκη του Έλληνα να νιώσει ότι έκανε κάτι καλά. Ότι πέτυχε στην αποστολή του. Και ω του θαύματος την Κυριακή του Πάσχα είμαστε όλοι νικητές.

Τα τραγούδια και οι χοροί
Μπορεί να μην σου αρέσουν τα νταούλια και τα κλαρίνα. Μπορεί και να σου αρέσουν. Αλλά είναι λες και κάθε Κυριακή του Πάσχα βγαίνει Προεδρικό Διάταγμα που επιβάλλει να βάλουμε στο cd player εκείνο το σκονισμένο cd με τα κλαρίνα. Σεβαστό το να σου αρέσουν τα κλαρίνα. Έχω κι εγώ ένα θείο που τώρα κάνει μαθήματα για να παίζει. Αλλά γιατί να τα θυμόμαστε μόνο τέτοια μέρα;

Ο ψήστης που νομίζει ότι είναι Θεός
Είναι η μέρα του. Η γυναίκα και τα παιδιά είναι όλοι σούζα στις προσταγές του και οι καλεσμένοι έχουν πάντα να πουν τα καλύτερα. Δεν σε έβαλε κανείς να κάνεις τον ψήστη, μόνος σου πήρες τον ρόλο οπότε δεν θα έπρεπε να περιμένεις και αποθέωση. Αλλά δεν πειράζει. Θα την ζήσεις την αποθέωση γιατί κουράστηκες. Ξύπνησες από τις 7 το πρωί να σκάψεις το λάκκο (πιο πολύ βασικά για να έχεις να διηγείσαι ότι ξύπνησες τόσο νωρίς). Και φυσικά δεν θες κανείς να σχολιάζει τη φωτιά σου, τα κάρβουνά σου και τα ψητά σου. Η σούβλα είναι ο δικός σου απόλυτα προσωπικός χώρος στον οποίο αποφασίζεις και διατάζεις. Κι από Δευτέρα παντόφλα.

Χριστός ανέστη!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΛΑΤΩΝ : 19-04-12 στις 14:25.
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-12, 12:22   #2 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Και εγω περνω το κεφαλι μπροστα μου ..τα ματια και το μυαλο τα τρωω εγω ..τη γλωσσα την κερναω αχαχαχχα!

Φυσικα και ειναι λουκουμια οι σουβλες στις αυλες ..
Τα τραγουδια και οι χοροι φυσικα και υπαρχουν αφου υπαρχει και αφθονο κρασι
και ναι και εγω νιωθω θεα οταν ψηνω !
Ολα τοσο ωραια ! ))
Ασχετο γιατι βαλατε την Αννετα και εμενα σε φωτογραφια για το θεμα ? αχαχαχχαχαχαχα
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-12, 13:19   #3 Αρχή
Highlander
Born to be...
 
Το avatar του χρήστη Highlander
 
Εγγραφή: 05-09-2006
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Εμείς φτιάχνουμε και φριγαδέλι, αλλά δεν υπήρχε κινητό της προκοπής για φωτό και συνταγή.
Επιφυλλάσομαι για την επόμενη χρονιά.

Προσωπικά συμμετέχω συνήθως στο ψήσιμο, γιατί έχω εμπειρία πάνω από 15 χρόνια αλλά με την προϋπόθεση να τσιμπάω πετσούλες.

Αλλιώς γειά χαρά....
__________________
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο ;
Ο χρήστης Highlander δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-12, 14:31   #4 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

frigadeli les to sukwti me thn mpolia, etsi? Mamaei!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.