KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-10-09, 14:28   #1 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή Ειρηνοδίκης στις ΗΠΑ αρνήθηκε να παντρέψει λευκή με μαύρο

Ο ειρηνοδίκης Κιθ Μπάρντγουελ στη Λουϊζιάνα, απέρριψε το αίτημα μικτού ζευγαριού να του χορηγήσει άδεια γάμου διότι θεωρούσε την ένωσή τους «ανήθικη». «Δεν είμαι ρατσιστής, δήλωσε ο Μπάρντγουελ και πρόσθεσε «τελώ γάμους μαύρων ζευγαριών εδώ. Η βασική μου ανησυχία είναι τα παιδιά».

Ο Μπάρντγουελ υποστηρίζει ότι οι μικτοί γάμοι δεν κρατούν και ότι τα παιδιά αυτών των ενώσεων δεν γίνονται αποδεκτά ούτε από τους λευκούς ούτε από τους μαύρους.

«Δεν τελώ μικτούς γάμους διότι δε θέλω να ρίξω παιδιά σε μια κατάσταση για την οποία δε φταίνε τα ίδια. Στην καρδιά μου, αισθάνομαι ότι τα παιδιά θα υποφέρουν αργότερα».

Το ζευγάρι, η λευκή Μπεθ Χάμφρεϊ, κι ο μαύρος Τέρενς ΜακΚέι, , τελικά παντρεύτηκε στο ειρηνοδικείο γειτονικής πόλης.

Η Χάμφρεϊ δήλωσε ότι η σύζυγος του Μπάρντγουελ τη ρώτησε εάν επρόκειτο για μικτό γάμο όταν τηλεφώνησε για να συζητήσει τις λεπτομέρειες για την έκδοση της άδειας, και όταν απάντησε θετικά της διεμήνυσε να πάει σε άλλον ειρηνοδίκη διότι ο σύζυγός της δε θα την υπέγραφε.

«Απλά δεν πιστεύω ότι μπορεί να το κάνει αυτό. Πρόκειται για κατάφωρη διάκριση», δηλώνει η Χάμφρεϊ.

Το ζευγάρι ενδέχεται να καταθέσει μήνυση για ρατσιστική διάκριση σε βάρος του.

«Εμμένω στην απόφασή μου. Είναι δικαίωμά μου να μην παντρέψω μικτό ζευγάρι», λέει ο ειρηνοδίκης και δηλώνει κατηγορηματικά ότι «ο γάμος αυτός είναι λάθος».

tvxs
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.