KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΣΧΟΛΗ ΚΑΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ > Κινηματογράφος, Θέατρο

Κινηματογράφος, Θέατρο Πάρτε το φτυάρι και θάψτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-01-12, 11:52   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Arrow Το κορίτσι με το τατουάζ


ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΤΟΥΑΖ
Σκηνοθεσία: David Fincher
Παίζουν: Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård
Διάρκεια: 158'


Κριτική από ΤΑ ΝΕΑ:

«Το κορίτσι ΅ε το τατουάζ» (The girl with the dragon tattoo) του Ντέιβιντ Φίντσερ, με πρωταγωνιστές τον Ντάνιελ Κρεγκ στο συνηθισμένο του ύφος και τη Ρούνεϊ Μάρα σε ένα περιθωριακό αλλά μοδάτο στυλ.
Καλογυρισμένη ιστορία. Ε, και τι μ' αυτό! Οκτώ στις δέκα ταινίες που βγαίνουν στις αίθουσες είναι καλοφτιαγμένες, καλοσκηνοθετημένες και καλοπαιγμένες. Αλίμονο δηλαδή αν ο Φίντσερ δεν θα μπορούσε να διαχειριστεί το σκοτεινό, σκουριασμένο και νοσηρό φόντο μιας σύγχρονης Σουηδίας που, όπως πλαγίως ισχυρίζεται ο Στιγκ Λάρσον, συγγραφέας του ομότιτλου μπεστ σέλερ, έξω η κούκλα της σοσιαλδημοκρατίας, μέσα το παρελθόν μιας ξεχασμένης, ναζιστικής φιλίας!
Το στόρι διπλής τροχιάς. Με δυο πρόσωπα πρωταγωνιστικά. Από εδώ ο αιρετικός δημοσιογράφος Μίκαελ Μπλόμκβιστ (Ντάνιελ Κρεγκ). Που κατόπιν παραγγελίας σκαλίζει μια παλιά ιστορία που αφορά στην «εξαφάνιση» της ανιψιάς ενός πατριάρχη της σουηδικής βιομηχανίας (Κρίστοφερ Πλάμερ).
Από εκεί η περιθωριακή, ταραγμένη προσωπικότητα της Λίζμπεθ (Ρούνεϊ Μάρα). Που, αν και βρίσκεται υπό δικαστική επιτήρηση ως επικίνδυνη για την κοινωνία, ταυτόχρονα εξασκεί με απρόβλεπτη επιτυχία τον ρόλο ενός ιδιότυπου και δαιμόνιου ντετέκτιβ, διαχειριζόμενη με τρομακτική ευκολία όλα τα σύγχρονα τεχνολογικά μέσα. Οι δυο πορείες συγκλίνουν στην ίδια υπόθεση, η οποία έχει να κάνει με τη θηριώδη και παρακμασμένη οικογένεια των μεγαλοβιομηχάνων Βάνγκερ.
Η βασική μου ένσταση έχει να κάνει με την καταλληλότητα του μυθιστορήματος ως πρώτη ύλη για ταινία. Επειδή το στόρι είναι τόσο φουσκωμένο, μπουκωμένο και διογκωμένο όσο ένα πλαστικό king size χάρμπουγκερ για το στομάχι μου!
Ολα μέσα. Ναζισμός, αιμομιξία, πατροκτονία, βιασμοί, serial killers γυναικών, διαμελισμοί, αποκεφαλισμοί, τα πάντα. Σχεδόν μοιάζει σαν ποτ πουρί εγκληματικών σαδομαζοχιστικών, δολοφονικών, ρατσιστικών επιδόσεων όλων των ταινιών από συστάσεως θρίλερ. Ασταμάτητο και καταιγιστικό. Κάποια στιγμή κοίταξα το ρολόι μου γιατί είχαν περάσει δύο ώρες και το φινάλε ακόμα να 'ρθει και ψιθύρισα στον εαυτό μου: Ενα λείπει ώστε η ταινία να ολοκληρωθεί. Εξωγήινα κτήνη να αρπάξουν και να καταβροχθίσουν τους Ναζί!


Βαθμολογία (με άριστα το 5):
Τα Νέα: 2,5
Imdb: 4
Myfilm.gr: 3,5
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-12, 12:27   #2 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

προσωπικα, μου αρεσε λίιιιιιιιιιιιγο περισσοτερο από το σουηδικό! 3,5 κι απο εμενα!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.