KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-04-10, 15:42   #11 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

paraleipses ta upoloipa omws
egw otan to kanw auto dinw panta to basiko nohma.

na 3eroume k ti leme
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-10, 17:35   #12 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

λαθος μου. Επρεπε να βάλω ολόκληρο το σεντόνι σε παραθεση
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-05-10, 17:06   #13 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

Γιοφυρι της Αρτας καταντησε αυτο το εργο.Απ'την εποχη του Κούβελα το λενε...
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 11:32   #14 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

copy paste και ...

Το Παπαφειο ίδρυμα , απ οσο γνωριζω και απ οσες πληροφοριες πρόλαβα να συλλέξω σήμερα το πρωι πριν τοποθετηθω , ειναι ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ . Ιδρυθηκε με πρωτοβουλία και χρηματα του Ι.Παπάφη . ο μητροπολίτης ειναι ο ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΗΣ αυτης της περιουσίας και ΟΧΙ ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ αυτης .
Με βάση λοιπον αυτά ,θέλω να επισημανω 2 θέματα και να ταχθώ υπέρ του μητροπολίτη(γι α το συγκεκριμενο θεμα)
Α)Αν εγω ειχα μια Χ περιουσια , την οποια για να αποκτησω μπορει να χα βγαλει την ψυχη και το σώμα μου στο «κλαρι» ΦΥΣΙΚΑ και θα την υπερασπιζόμουν , ΦΥΣΙΚΑ και θα την προασπιζόμουν , ΦΥΣΙΚΑ και θα ειχα αξιωσεις γι αυτην , ΦΥΣΙΚΑ και θα απαιτουσα τη μεγαλύτερη δυνατη ΑΠΟΖΙΜΙΩΣΗ για την απαλλωτριωση της (μεσα στα νομιμα και προβλεπόμενα πλαισια )και σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν θα την χαλάλιζα ΑΜΑΧΗΤΉ.
Αα) Αν εφευγα απ τη ζωή και αφηνα καποιον πίσω μου να διαχειρηστει αυτην την περιουσια θα ήθελα να την υπερασπιστεί σαν να ήμουν εγω η ίδια , με τον ίδιο ζήλο και με το ίδιο παθος .
Αβ) Όταν ,δε ,η περιουσια αυτή αφορα κάποιο ΙΔΡΥΜΑ με ΟΡΦΑΝΑ ...τότε ΟΧΙ μονο ο διαχειριστης μου , ΟΧΙ μονο εγω η ιδια , αλλα και όλο το σύνολο οφείλει να υπερασπίζεται την περιουσια αυτή σαν να ήταν δική του .Δειτε λιγο συντομα το εργο του συγκεκριμένου Ιδρυματος , την πορεια του κτλ . http://www.papafeio.gr/papafeio_today.jsp

Β) Το δευτερο θεμα που εχω από την ιστορια που δημιουργήθηκε , ειναι καθαρα οικονομικής φύσης και δεν εχει να κανει με συναισθηματισμους και πατριωτισμους προασπισης περιουσιων.
ΠΟΣΑ από τα δεκαδες ιδρυματα που λειτουργουν στη χώρα μας τροφοδοτουνται και χρηματοδοτούνται απ το κράτος? Κ Α Ν Ε Ν Α !
Με αφορμη αυτά που διαβάσατε στη σελιδα που παρέθεσα για το Παπάφειο ,πιστευετε ή όχι οτι το ΙΔΡΥΜΑ βοηθάει όλα αυτά τα ΟΡΦΑΝΑ ?
Ο Ανθιμος βγηκε και ειπε οτι υπηρξαν καποιες συζητησεις αλλα δεν εχουν καταληξει και δεν εχουν δει ΤΙΠΟΤΑ οσον αφορα χρηματα ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗΣ για το χώρο . Και εγω να ημουν και εγω λουκετο θα το εβαζα πριν μου δωσουν τα λεφτα και ο καθενας νομιζω ..και ένα παραπανω ΟΦΕΙΛΕΙ να ειναι καθετος και αμειλικτος ΥΠΕΡ των ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ του ιδρυματος


ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΦΙΝΑΛΕ ΑΣ ΤΑ ΣΚΑΣΕΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΧΟΝΤΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΠΟ ! πετανε ένα καρο λεφτα από δω και από εκει εχουν γινει ολοι σαν τα μοσχαρια και για θεματα σαν και αυτά μου κανουν ΠΑΖΑΡΙΑ !
Και για να καταλήξω ΧΕΣΤΗΚΑ αν οι κατοικοι της ΤΟΥΜΠΑΣ δεν θα εχουν μετρο, μαθημενοι με μετρο δεν ητανε ..και στο κατω κατω στην πορεια μπορουν να γινουν συμπληρωματικοι σταθμοι , ΧΕΣΤΗΚΑ και για την δολιοφθορα της εκκλησιας , ετσι και αλλιως η βρωμια τους έχει βγει στην επιφανεια πολακις !!!! ΤΟ ΠΑΠΑΦΕΙΟ όμως ???????ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ? Και όχι πως ο σταθμος του μετρο θα το εμποδισει να λειτουργει , αλλα ΓΙΑΤΙ να μην ΤΑ ΧΩΣΕΙ? ΘΑ ΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ! ΚΑΙ ΘΑ ΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΛΟ ΑΠ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΛΑ Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΜΕΤΑΕΠΙΒΙΒΑΣΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΑΘΜΟ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ !!!


τι ωραια να τα εχεις ετοιμα γραμμενα και να τα τσιμπας απλα και να τα βαζεις αλλου! μαρεσε 8α το κανω πιο συχνα αχαχχαχαχα
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 11:52   #15 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

kalh arxh!:2:
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 11:58   #16 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Χμμμ, απο την εμπειρία μου θα σου πω πως όταν ειναι να αποζημιώσει το κράτος εναν ιδιοκτήτη, το κάνει για κομμάτι ψωμι.
Η διαδικασία που προβλέπεται για τις απαλλωτριώσεις εχει ως εξης:
α) οταν πρόκειται για υποχρεωτικές/αναγκαστικες (συνηθως αυτές που αφορούν διανοίξεις νεων δρόμων), το κράτος βγάζει τετραγωνικά μέτρα και τιμές μονάδας (συνήθως σύμφωνα με τις αντικειμενικες αξιες), υπολογίζει τι οφείλει στον κάθε ιδιοκτήτη και τα καταθέτει στο όνομά του στο ταμείο παρακαταθηκών και δανειων. ...και κόψε το λαιμο σου. Απλά.
β) οταν πρόκειται για εφαρμογές σχεδιου πόλεως, συνηθως έχει κανεις το περιθώριο να αμφισβητήσει τις τιμές (ή και τα τετραγωνικά μέτρα σε περίπτωση λάθους), και δικαστικά να ζητησει να καθοριστούν νέες τιμες ανα τετραγωνικό μέτρο. Αυτές οι διαδικασίες ειναι εξαιρετικά χρονοβόρες για τον ιδιοκτήτη και το αποτέλεσμα δεν ειναι πάντα το επιθυμητο.


Στην προκειμένη περίπτωση το χρονοβόρο της διαδικασίας ωφελεί και τις δυο πλευρες.
Ο διαχειριστής θελει να καθυστερήσουν οι διαδικασίες γιατι α) ανεβαινουν διαρκώς οι αντικειμενικες και β) λόγω της πίεσης χρόνου, ελπίζει πως η ένστασή του θα γίνει δεκτή χωρις πολλά-πολλλά.
Το κράτος απο τη δική του μεριά, ποντάρει στην οργή του κόσμου, η οποία θα λειτουργήσει ως μέσο πίεσης προς τον ιδιοκτητη για να βαλει νερό στο κρασι του.

ΑΛΛΑ! Υπάρχει ενα μεγάλο αλλά στην όλη υπόθεση. Δεν πρόκειται για ένα πεζοδρόμιο, για ενα παρκάκι. Πρόκειται για ένα τεράστιο έργο αναπτυξης, το οποίο θα αναβαθμίσει όλη την περιοχή. Επειδή εμπλεκόμενοι ειναι απο τη μια το κράτος και απο την άλλη η εκκλησια (εστω και ως διαχειριστές), δηλαδή δυο "φορείς" που υποτίθεται ότι νοιάζονται για το καλό του πολίτη, μπροστά στο γενικό καλό θα έπρεπε να αφησουν στην άκρη τις αηδίες και να τα βρουν άμεσα, έστω και με κάποιον συμβιβασμό που δεν θα ειναι ο ιδανικός για καμμια απο τις δυο πλευρες.
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 12:06   #17 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Kala ta les!

Poios se akouei?

Otan exeis na kaneis me kratos, kati paei ki exetai. Otan exeis na kaneis me papades...
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 12:08   #18 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Προκειται για ενα μεγαλο εργο αναπτυξης , συμφωνοι ...το εργο αυτο ομως οπως και στην Αθηνα μπορει και στο μελλον να αναπτυχθει περεταιρω(συμπληρωματικοι σταθμοι), η πιεση και το πριζομα που ασκειται στους πολιτες της Τουμπας οσον αφορα τον χρονο ειναι ατοπα (κατα τη γνωμη μου ).
Απο την αλλη και το Παπαφειο ειναι Ιδρυμα για το κοινο καλο ! και οπως παντα γινεται και ολοι ξερουμε αν συμβιβαστει τωρα με την υποσχεση πως αργοτερα θα παρει ισως κατι παραπανω ...αργοτερα τελικα θα μεινει με το πουλι στο χερι !
Θα συμφωνουσα με καποιον συμβιβασμο αν ηταν στη μεση μια απλη ιδιωτικη περιουσια ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ πχ αν ηταν καποιο μουσειο , ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ για ΟΡΦΑΝΑ.
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 12:10   #19 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Ti les?

Den ta ksespitwnoun! Meros apo to oikopedo pernoun. Ki oxi to panw meros, to upedafos! Panw, 8a mporei na xrhsimopoih8ei upo proupo8eseis!

Kai pairnoun ki ena skasmo lefta!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 12:12   #20 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

ενα μερος σωστα ...κατσε να σκεφτω οταν ερχομουν στην αθηνα τι επιφανειες καλυπταν οι σκαλες του μετρο στην ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ...
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΡΕ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ...ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ 2 ΚΑΡΑ δεν μπορουν ? να τα φανε αυτοι καλυτερα ειναι?

* η μηπως νομιζεις οτι το δικο τους κοψιμο ειναι πως θα γλιτωσουν χρηματα για το κρατος απο το Εργο?
ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maRtina : 04-05-10 στις 12:16.
Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.