KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 25-06-11, 23:38   #1 Αρχή
mgkillme
traxana-bol 88
 
Το avatar του χρήστη mgkillme
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Στην κοσμάρα μου
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 1.610
Προεπιλογή Τζέιμς Βερόνε: Ένας σύγχρονος Γιάννης Αγιάννης

Σε σύγχρονο Γιάννη Αγιάννη παραπέμπει η ιστορία του Τζέιμς Βαρόνε, του άνεργου και ανασφάλιστου Αμερικανού στη Βόρεια Καρολίνα, που προκάλεσε τη σύλληψή του.

Στα χνάρια του πρωταγωνιστή των «Αθλίων» του Βίκτορος Ουγκώ, που έσπασε τη βιτρίνα ενός αρτοπωλείου για να κλέψει ψωμί και να ταΐσει την οικογένειά του που λιμοκτονούσε -πράξη για την οποία πέρασε 19 χρόνια στα κάτεργα!- ο Τζέιμς Βαρόνε έκανε ληστεία τράπεζας για να προκαλέσει τον προνοιακό οίκτο της πολιτείας και να τον εξετάσουν γιατροί!

Με έντονους πόνους στην πλάτη, αρθρίτιδα και παράλυτο πόδι, ο 59χρονος Βερόνε αναγκάστηκε να καταφύγει στην ακραία λύση.

Στις 9 Ιουνίου έφυγε από το σπίτι του στη Γκαστόνια, πήγε σε μία τράπεζα και έκανε μια ληστεία.

Για την ακρίβεια παρωδία ληστείας, αφού έδωσε στον υπάλληλο ένα σημείωμα, στο οποίο έγραφε: «Ληστεία! Παρακαλώ δώστε μου μόνο ένα δολάριο».

Μετά κάθισε ήρεμα στη γωνία, λέγοντας στον υπάλληλο: «Θα κάτσω εδώ στη καρέκλα περιμένοντας την αστυνομία».

Πριν την ευφάνταστη ενέργειά του, ο Βερόνε είχε στείλει μία επιστολή στην εφημερίδα Gaston Gazette. «Όταν λάβετε αυτή την επιστολή, θα έχω ληστέψει μια τράπεζα για ένα δολάριο. Έχω σώας τας φρένας αλλά δεν είμαι εξίσου υγιής σωματικά».

Ζήτησε μάλιστα από την εφημερίδα να στείλει έναν δημοσιογράφο να του πάρει συνέντευξη στην φυλακή.

Ο Τζέιμς Βερόνε έχασε τη δουλειά μετά από 17 χρόνια ως διανομέας της Coca-Cola, και μαζί της την κοινωνική ασφάλιση. Υποφέρει από μετακίνηση σπονδύλου, αρθρίτιδα και όγκο στο στήθος, ενώ το ένα του πόδι είναι παράλυτο.

Ο στόχος πάντως επετεύχθη, αφού στη φυλακή τον εξέτασαν νοσοκόμοι και προγραμματίτηκαν περαιτέρω ιατρικές εξετάσεις.

Όσο για την κατηγορία που του απαγγέλθηκε, έπεσε στα… μαλακά.

Κατηγορείται ότι έκλεψε έναν άνθρωπο, τον ταμία της τράπεζας, καθώς το ποσό ήταν τόσο μικρό και η μέθοδος τόσο ακίνδυνη που οι εισαγγελείς δεν μπορούσαν να τον κατηγορήσουν για ληστεία ολόκληρης της τράπεζας.

πηγή:http://www.newsbomb.gr/sto-ftero/sto...annhs-agiannhs
__________________
"Physics is like sex. Sure, it may give some practical results, but that's not why we do it." - R. P. Feynman

 click to show
Ο χρήστης mgkillme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.