KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-10-06, 21:50   #1 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Lightbulb Η ελληνική οικονομία πάνω κατά 25%, με λίγη βοήθεια από τις πόρνες



σε κάμποσους δε θ'αρέσει αυτή η φάτσα ή σκατόφατσα (όπως θέλετε πείτε την) αλλά έπρεπε να μπει

Αυξήσεις μισθών 3,4% και συντάξεων 3,8% προβλέπει το προσχέδιο του προϋπολογισμού που θα κατατεθεί την Δευτέρα στη Βουλή από τον υπουργό Οικονομίας Γιώργο Αλογοσκούφη.

Οι εκτιμήσεις για τον πληθωρισμό φέτος έχουν υποχωρήσει στο 3% περίπου, εξυπηρετώντας έτσι τα σχέδια της κυβέρνησης να δώσει μικρές αυξήσεις και τον επόμενο χρόνο.

Η εικόνα των μισθών, που παραμένουν στάσιμοι ή και μειωμένοι για τρίτη συνεχή χρονιά (πέρυσι η εισοδηματική πολιτική έδωσε αυξήσεις μόνο 3%, δηλαδή κάτω του πληθωρισμού), έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την εικόνα του πλούτου της χώρας, μετά την αύξηση του ΑΕΠ, όπως υποστηρίζουν «Τα Νέα Σαββατοκύριακο».

Την ίδια στιγμή σε συνέντευξή του στον «Κόσμο του Επενδυτή», ο υπουργός Οικονομίας θεωρεί ότι με τον εν λόγω προϋπολογισμό, την εκπλήρωση των υποσχέσεων για ΕΚΑΣ και ΟΓΑ και την επικείμενη μεταρρύθμιση της φορολογίας φυσικών προσώπων, η κυβέρνηση ολοκληρώνει το έργο της για την οικονομία αυτή την τετραετία.

«Γνωρίζω ότι το έργο μας στην οικονομία για την παρούσα τετραετία ολοκληρώνεται με τον προϋπολογισμό του 2007. Γεγονός είναι ότι ο επόμενος προϋπολογισμός θα υλοποιηθεί από την κυβέρνηση που θα προκύψει από τις επόμενες εκλογές. Εγώ πιστεύω ότι θα είναι και πάλι κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας και του Κώστα Καραμανλή», αναφέρει χαρακτηριστικά ο κ. Αλογοσκούφης.

Αναφερόμενος στη συζήτηση για την έξοδο της χώρας από την επιτήρηση της ΕΕ, ο υπουργός επισημαίνει πως θα αρχίζει μετά τον Μάρτιο του 2007, όταν θα έχει κλείσει οριστικά το 2006.

«Για το τρέχον έτος δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι το έλλειμμα θα είναι κάτω από το 3%», τονίζει ο κ Αλογοσκούφης. «Η αβεβαιότητα αφορά τις προβλέψεις που θα κάνει η Επιτροπή για το έλλειμμα το 2007, αλλά εμείς βεβαίως θα προσπαθήσουμε να τους πείσουμε να κάνουν τις καλύτερες δυνατές προβλέψεις».

Ο κ. Αλογοσκούφης αναφέρεται επίσης και στο θέμα της διαφθοράς, υποστηρίζοντας ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί διακομματικά. «Δεν μπορεί δηλαδή να αντιμετωπιστεί, όταν το ένα κόμμα κατηγορεί το άλλο για διαφθορά επί των ημερών του» τονίζει.

Ερωτηθείς για τα επιτόκια των ελληνικών τραπεζών, ο υπουργός Οικονομίας αναγνωρίζει ότι εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα και θεωρεί ότι πρέπει αφενός να αυξηθεί ο ανταγωνισμός και αφετέρου να υπάρξει καλύτερη εποπτεία του τραπεζικού συστήματος, η οποία δεν μπορεί να μοιράζεται στο υπουργείο Εμπορίου και την Τράπεζα της Ελλάδας.

Για τον ΟΤΕ, ο κ. Αλογοσκούφης ανακοίνωσε ότι θα οριστεί σύμβουλος αποκρατικοποίησης το επόμενο δεκαπενθήμερο, ενώ για τη ΔΕΗ διαβεβαίωσε ότι δεν τίθεται θέμα αποκρατικοποίησης αυτή την τετραετία.

news.in.gr
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-06, 22:00   #2 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

Παράθεση:
η κυβέρνηση ολοκληρώνει το έργο της για την οικονομία αυτή την τετραετία.
αφού κατάφερε να βγάλει στη φόρα τα άπλυτά της, γιατί μόνο αυτά είχε

Παράθεση:
Εγώ πιστεύω ότι θα είναι και πάλι κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας και του Κώστα Καραμανλή», αναφέρει χαρακτηριστικά ο κ. Αλογοσκούφης.
γιατί είχε επιλογή να πει κάτι άλλο?

Παράθεση:
«Δεν μπορεί δηλαδή να αντιμετωπιστεί, όταν το ένα κόμμα κατηγορεί το άλλο για διαφθορά επί των ημερών του» τονίζει.
αυτό είναι ΜΙΑ αλήθεια! να έχει τα @@ το κάθε κόμμα να ασχολείται πρώτα με τον εαυτό του και μετά να κοιτάει τους άλλους. Κάθε χρόνος που περνάει, απο την βλακεία που τους δέρνει, βγαίνουν στην επιφάνεια οι απατεωνιές που έχουν κάνει...'ελεος δηλαδή, δε τους φτάνουν τόσα που έχουν βάλει στην τσέπη τους θέλουν και παραπάνω. Τόσες και τόσες βίλες έχουν χτίσει, από το "μισθό" τους

Παράθεση:
ενώ για τη ΔΕΗ διαβεβαίωσε ότι δεν τίθεται θέμα αποκρατικοποίησης αυτή την τετραετία.
ε βέβαια, ας βγει στην άκρη ο ΟΤΕ τουλάχιστον και ας κρατήσουμε τη ΔΕΗ να πάρουμε όσα μπορούμε ακόμα, βλ. τιμολόγια περισσότερα από τα κανονικά στο έτος με αποτέλεσμα παραπάνω χρήματα από πάγια

αυτά!
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-06, 22:37   #3 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

lol
parolauta e3akolou8oun na einai prwtou stis dhmoskopiseis. kai deteroi oi swthres mas... lol

exoume mple3ei me lamogia k den uparxei tropos diafughs....
opws eixe pei k o jimmakos kapote "bazoume autous na mas kubernane giati kapoios prepei na kanei th brwmikh douleia"
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-06, 14:07   #4 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Αυξήσεις μισθών 3,4% και συντάξεων 3,8% προβλέπει το προσχέδιο του προϋπολογισμού που θα κατατεθεί την Δευτέρα στη Βουλή από τον υπουργό Οικονομίας Γιώργο Αλογοσκούφη.

Μάλιστα... Αυτό δημοσιεύτηκε, αλλα όσο εμείς βλέπαμε dream show και survivor, εμένα γιατί το αυτί μού πήρε και ΑΥΞΗΣΕΙΣ σε κάποιυς φόρους στους χαμηλόμισθους κια συνταξιούχους; Δέν ψάχνουμε λίγο καλύτερα το προσχέδιο να δούμε τί λέει συνολικά και όχι μόνο αυτά που μας χαιδεύουν τα αυτια; Αλήθεια, μπορούμε να έχουμε με κάποιο τρόπο πρόσβαση στο προσχέδιο; Γιατί αυτά μόνο που δημοσιεύουν τα 'στημένα' ΜΜΕ δέν με καλύπτουν.

Άλλα δημοσιεύματα αναφέρουν οτι πλέον οι Έλληνες είναι κατα 25% πλουσιότεροι απο ότι λίγο παλαιότερα. LOOOL
Το παραπάνω με κάνει να έχω υπαρξιακά προβλήματα Εγώ απο πού είμαι ρε παιδιά; Μάνα, πατέρας, παπούς, γιαγιά, απο Θεσσαλονίκη. Ελλάδα δέν είναι αυτό; Ή μήπως Έλληνες χαρακτηρίζονται μόνο οι μεγαλοβιομήχανοι και οι εμπλεκόμενοι σε διάφορα πραγματάκια; 600ευρώ μισθός εγώ, και 500 ευρώ αναπηρική σύνταξη ο πατέρας μου, δέν μας κάνει να νιώθουμε πλουσιότεροι πάντως Αλλα ξέρω... μπορεί να είμαι και αχάριστος.

900ευρώ πρώτος καθαρός μισθός οι καθηγητές και βγαίνουν στους δρόμους διεκδικώντας 1400ευρώ αρχικό μισθό καθότι τα 900 δέν τους φτάνουν (χώρια τα επιδόματα κτλ).
Οκ δέν τους κατηγορώ. Όσο μπορούνε, κάνουνε.
Εμείς οι υπόλοιποι του κατώτερου Θεού να δούμε πότε θα ξυπνήσουμε. κατα καιρούς έχουν γίνει διάφορες συγκεντρώσεις-πορείες εδώ στην Θεσσαλονίκη. Συμμετοχή; Ελάχιστη. Το στούντιο του fame story και μιά συναυλία της Βίσση πιό πολύ κόσμο μαζεύει. Γιατί προφανώς μόνο αυτά μας ενδιαφέρουν... Ή μάλλον μόνο αυτά μας προβάλουν. Τα υπόλοιπα τζίζ. Τόσες συγκεντρώσεις στην Θεσσαλονίκη κατα την διάρκεια της ΔΕΘ και όλα τα κανάλια και εφημερίδες είχαν σάν πρώτο θέμα τις γραφικές πλέον "Επιθέσεις γνωστών-αγνώστων". Όλα τα υπόλοιπα στην αφάνεια. Ψιλά γράμματα... όπως η ζωή μας άλλωστε...

Μακεδονία. (Μιλάω για την δικιά μας την ΜΑκεδονία όπως θέλω να την θυμάμαι και όχι για την τωρινή Μακεδονία που βρίσκεται πάνω απο τα σύνορα της Ελλάδας -βλέπε πρώην Σκόπια-). Οι μισές βιομηχανίες έχουν κλείσει. Για ποιές να αρχίσω να λέω. Φωσφωρικά λιπάσματα; Κλωστουφαντουργίες; Βιοτεχνίες ρούχων; Βιοτεχνίες Νάουσας; Όλες επάνω, στην Βουλγαρία πλέον. Φθηνότερο μεροκάματο εκεί. Χαμηλότερο κόστος, αυξημένο κέρδος. ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΚΕΡΔΟΣ. Νά λοιπόν... Όντως πλουσιότεροι κατα 25% οι Έλληνες...
Άντε γειά! Δέν ξέρω τί είναι Έλληνας πλέον. Ξέρω όμως τί είναι Νεοέλληνας!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Freeman : 04-10-06 στις 14:16.
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-06, 14:55   #5 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Επειδή δεν θέλω να εκφέρω γνώμη, απλά παραθέτω αποσπάσματα από την στήλη "ΒΗΜΑτοδότης" του σημερινού φύλλου ΤΟ ΒΗΜΑ (4 ΟΚΤ 2006).
Παράθεση:
...
το uk.biz.yahoo.com που έγραψε ακόμη πιο ξεκάθαρα: "Greece's Prostitutes Boosting GDP" και αναφέρει ότι "The country, which introduced prostitutes to the world in the sixth century BC, has decided to include the black market in its official GDP figures".
...
Ασχολήθηκε και ο κ.Γ. Παπανδρέου με το θέμα, κατά την ομιλία του προς την Κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ: " 'Αναγνωρίσαμε', μας καταλογίζουν με ειρωνία, 'το αρχαιότερο επάγγελμα του κόσμου', που σήμερα με τα τερτίπια της Νέας Δημοκρατίας σώζει την Ελλληνική οικονομία. Και ως εκ τούτου ξυπνήσαμε όλοι 25% πλουσιότεροι".
Αν ξεφύγει κανείς από τα όρια της πολιτικής ορθότητας και αποδώσει το σχόλιο πιο "ελεύθερα", νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με ένα από τα πιο προχωρημένα σχόλια του προέδρου σχετικά με τις βλαβερές συνέπειες του αυνανισμού στην εθνική οικονομία: δεν παράγει εθνικό προϊόν.
...
Για να κλείσω το θέμα, σε κάποιον από τους πολλούς δικτυακούς τόπους όπου εκτονώνονται οι εθνικιστές των Βαλκανίων βρίζοντας ο ένας τη χώρα του άλλου, κάποιος δημοσίευσε το κείμενο των Financial Times (με τίτλο "Oldest profession boosts Greek output") που χάλασε το πρωινό του κ.Αλογοσκούφη, με ειρωνικά σχόλια για την Ελλάδα, και ελληναράς από κάτω απάντησε "αν υπολογίζανε και στην πατρίδα σου την πορνεία στις στατιστικές, το εθνικό σας προϊόν θα τριπλασιαζόταν"
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-06, 16:25   #6 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

To sumperasma einai ena "gamate giati xanomate"
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-06, 16:29   #7 Αρχή
md1032
χοντρομαλάκας
 
Το avatar του χρήστη md1032
 
Εγγραφή: 07-09-2006
Περιοχή: Μούχλας & Σαπίλας γωνία
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 2.939
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην md1032
Προεπιλογή

Ποιος γαμεί την σήμερον ημέρα? :p

Material Defender 1032
__________________


A pessimist is what an optimist calls a realist

The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised.

The more things change, the more they stay the same...

BEWARE EXPLICIT CONTENT BELOW!
 click to show
Ο χρήστης md1032 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-06, 16:34   #8 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Δέν ξέρω... Εγώ πάντως τσούζω LOL
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-06, 21:45   #9 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Freeman
Δέν ξέρω... Εγώ πάντως τσούζω LOL
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-06, 00:40   #10 Αρχή
md1032
χοντρομαλάκας
 
Το avatar του χρήστη md1032
 
Εγγραφή: 07-09-2006
Περιοχή: Μούχλας & Σαπίλας γωνία
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 2.939
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην md1032
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Freeman
Δέν ξέρω... Εγώ πάντως τσούζω LOL
Λιπαντικό [ρώτα και τον ζοραμπερ... ]

Material Defender 1032
__________________


A pessimist is what an optimist calls a realist

The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised.

The more things change, the more they stay the same...

BEWARE EXPLICIT CONTENT BELOW!
 click to show
Ο χρήστης md1032 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.